Salatsemisel on lõpp – palgalõhed avalikuks!

ebavordsus
Sooline palgalõhe töökohal.

Sooline palgalõhe ei ole ainult Eesti „rahvuskala”, see on probleemiks peaaegu kõikjal maailmas. Suurbritannia valitsus on aga otsustavalt ohjad haaranud ja soovib niisugusele ebavõrdsusele punkti panna.

Briti suurfirmadele tehakse peagi kohustuseks avalikustada, kui suurt palka saavad nende mees- ja naissoost töötajad, teatab CNN. Alates 2018. aastast peavad firmad andma detailse ülevaate mees- ja naistöötajate palgaerinevuste ja boonustasude kohta. Nõue on osa valitsuse strateegiast peatada lõplikult töötasupõhine sooline diskrimineerimine ja seadus hakkab kehtima ettevõtetele, milles töötab enam kui 250 töötajat.

Lisaks infole palga ja boonustasude kohta peavad umbkaudu 8000 firmat üle kogu maa andma iga kuu ülevaate sellest, kui palju on palgasaajate nimekirjas mehi, kui palju naisi. See info peaks aitama Briti valitsusel tuvastada ka ettevõtted, kus töötab kõige vähem naisi juhtivatel kohtadel, ja selle alusel on valitsusel plaanis koostada palgalõhe n-ö edetabelid, nii et igaüks võiks jälgida, kuidas ettevõtted eri sektorites siplevad. Valitsus loodab, et kui ettevõtteid, kus naistele makstakse vähem kui samal ametikohal töötavatele meestele, esile tuua ja sellega häbistada, sunnib see neid säärasele töötasupoliitikale punkti panema, kuivõrd niisugune käitumine teeb neile tipptalentide ja -spetsialistide palkamise raskemaks.

Naiste õiguste ja sugude võrdsuse eest seisva ühenduse The Fawcett Society esindaja Sam Smethersi sõnul on tegemist kogu põlvkonna parima võimalusega palgalõhe lõplikult kinni ajada, ehkki valitsus saaks teha palju rohkem. Naine leiab, et esiletoomisest ja häbistamisest ei pruugi suuremat kasu olla, kui sellele ei järgne mingit tegutsemist tugevama surve või karmimate trahvide näol.

Ebavõrdsus
Meeste ja naiste palgaerinevus Kanadas, Ühendkuningriigis, Ameerika...

Firmajuhid on uuest seadusest kahtlemata märksa vähem vaimustuses. Ärisuhete firma CBI peadirektor Carolyn Fairbairn on seisukohal, et nn edetabeleid ei tohiks kasutada firmade avalikkuse ette kiskumiseks ja häbistamiseks, kuivõrd saadavad andmed ei pruugi luua olukorrast terviklikku ülevaadet. Fairbairn põhjendab oma väidet inimeste erineva pikkusega tööaja, st täis- ja osaajaga tööga, mis peaks selgitama ka erineva suurusega töötasu.

Maailma Majandusfoorumi (WEF) andmetel „ujub” Suurbritannia sooline palgalõhe 66% peal, mis tähendab, et naised teenivad ligi kolmandiku võrra vähem, kui samal ametipositsioonil töötavad mehed. Ja Suurbritannia pole mingi erand! WEF kinnitab, et sama tendentsi võib kohata peaaegu igas riigis ning et lõhe USA mees- ja naistöötajate palkade vahel on veelgi suurem, mistõttu on sarnased plaanid päevakorral ka USA-s. President Barack Obama tuli veebruari algul avalikkuse ette ettepanekuga, mis nõuaks enam kui 100 töötajaga firmadelt regulaarseid ettekandeid oma töötajate tasude kohta rassist, etnilisest päritolust ja soost lähtuvalt. 

Allikas: CNNMoney, London

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Valdkonna töökuulutused

LENNUTA MEID ORBIIDILE. Otsime TURUNDUSSPETSIALISTI

Porto Franco OÜ

25. juuni 2018