Mis on hea tööandja maine võti?

Kaisa-Triin Karu
Kui töötajad tunnevad, et tööandja reaalselt hoolitseb oma töötajate tervise...

Tööandja mainele mõjub kõige laastavamalt see, kui töötajad ei saa omavahel hästi läbi ning kui töötasu makstakse mitteametlikult või tähtajast hiljem, selgub tööandja turunduse agentuuri Brandem värskest analüüsist.

Tööandja mainet mõjutavad erinevad tegurid. Toetudes Eesti suurima tööturu-uuringu andmetele, järjestasime tegurid, mis avaldavad tööandja mainele positiivset mõju, ja tegurid, mille puudumine mainet kahjustab.

Töötajate väärtustamine loob hea maine 

Kaks tegurit, mis avaldavad tööandja mainele suurimat positiivset mõju, on töötajate subjektiivne tunne, et nad on olulised, ja see, et töötajad on hästi tasustatud. Uuringu ja mainetegurite analüüsi ühe läbiviija, Brandemi tegevjuhi Paavo Heili sõnul on siin oluline võtmesõna töötajate väärtustamine. „Töötajad, kes saavad piisavalt tunnustust ja tunnevad, et neid väärtustatakse, hindavad tööandja mainet palju kõrgemalt ja on ka töötasuga rohkem rahul,” sõnab Heil.

Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder kinnitab samuti: „Kuigi töötasuga rahulolu juures on väga oluline selle suurus ja töötaja majanduslik toimetulek, mängivad tähtsat rolli ka töötajate tunnustamine ning see, kuidas töötasustamisest räägitakse,” selgitab Seeder.

Rahvusvahelistest uuringutest on teada, et töötajate emotsionaalset seotust tööandjaga mõjutab see, kuidas töötajad tajuvad eri hüvede saamise põhjuseid. Kas töötajad arvavad, et tööandja pakub neile hüvesid seadusest tulenevate kohustuste tõttu või seepärast, et tööandja päriselt hoolib töötajatest? Ka Brandemi analüüsist selgus, et kui töötajad tunnevad, et tööandja reaalselt hoolitseb oma töötajate tervise eest, tunnustab neid ning võimaldab töötada mõnusas töökeskkonnas, püsivad töötajad ettevõttes kauem ja ka soovitavad ettevõtet tõenäolisemalt. 

Möödunud nädalal teatas tehnoloogiaettevõte Playtech, et hakkab pakkuma haigestunud töötajatele lisahüvitist. See on positiivne uudis – viimasest soodustustele keskenduvast Brandemi ja Palgainfo Agentuuri uuringust selgus, et esimestel haiguspäevadel töötasu säilitamine on üks kõige enam oodatud soodustusi, mida ootab 85% töötajatest, samal ajal kui seda pakutakse vaid ligi viiendikule Eesti töötajatest. Seega hästi tehtud, Playtech, haiguspäevadel töötasu säilitamine on tööturul ilmselge konkurentsieelis.

Suurima mainekahju toob töötasu maksmisega hilinemine

Suurimat mainekahju võib tööandja saada sellest, kui töötasu ei maksta õigel ajal või makstakse hoopis mustalt. Viie kõige suurema mainerikkuja hulka kuuluvad veel järgmised tegurid: töötajate omavahelised suhted on kehvad, töökeskkond on ebameeldiv, töötajad ei hinda oma vahetuid juhte. 

„Tihtipeale tahetakse näiteks töökuulutustes näidata konkurentsieelisena meeldivat töökeskkonda või toredat kollektiivi. Paljud tööandjad ei võta arvesse, et sellised tegurid on siiski enamikul tööandjatest korras ja neid ei saa võtta kui erilisi konkurentsieeliseid, pigem on need nn hügieenitegurid. Selleks, et tööturul eristuda, on vaja pakkuda enamat ja osata seda ka välja öelda. Igal ettevõttel on võimalik välja arendada oma eristuvad tööandja tugevused,” on Heil kindel.

Uuringu tulemused on ülevaatlikult esitatud alloleval diagrammil.

Tööandja maine
Tööandja maine

Allikas: Brandem

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Valdkonna töökuulutused