Kohustuslik lugemine igale juhile (vol 1)

tootajad

Sageli kurdavad juhid, et töötajad ei seisa firma huvide eest, ei ole motiveeritud ega vaevu tegema ühtki lisaliigutust tööandja heaks. Mis aga võib olla selle põhjuseks? Kas võib olla, et see peitub hoopis juhi enda väheses pühendumuses?

Gallup kui Ameerika uuringufirma, mis konsulteerib maailma suurimaid organisatsioone juhtimise teemal, avaldab igal aastal ülemaailmase Töötajate pühendumuse registri, mille 2013. aasta andmed näitavad Eesti kohta järgnevaid tulemusi:

1) Ainult 16% töötajatest on täielikult oma tööle pühendunud. Nad töötavad kirega ning tunnevad ühendust oma töökoha ja töökaaslastega. Just need töötajad viivad oma organisatsiooni edu ja heade tulemuste suunas;

2) 64% töötajatest ei ole eriti oma tööle pühendunud. Need inimesed ei hooli oma tööst, teevad tülpinult ja laisalt oma tööülesanded ära, kuid ei astu kunagi ühtki lisasammu, et firma heaolu eest seista;

3) 20% inimestest töötab aga otseselt oma juhile vastu. Nad ei üritagi oma pahameelt töise olukorra suhtes peita ning õõnestavad ka teiste katseid töö ja töökohaga rahu teha.

Võttes arvesse neid üsnagi negatiivseid näitajaid, mis väidetavalt ei erine kuigivõrd ka teiste riikide aasta keskmistest protsentidest (v.a Mehhiko ja Brasiilia), on peamiseks töötajate vähese pühendumuse põhjuseks siiski kehvad ja napid suhted oma juhiga, millest tingituna tunnevad töötajad end väärtusetu ja ebavajalikena.

Näiteks äsja Saksamaal korraldatud uuringud näitasid, et 23% küsitluses osalenud töötajaist on lahkunud töökohalt just nimelt ebapädeva juhi tõttu. Samal ajal juhtide seas korraldatud küsitlus näitab, et 95% Saksamaa juhtidest tunneb, et nad teevad suurepärast tööd ega vaja juhtimisalast täiendõpet.

Magistrikraad taskus, oskavad nad ju suurepäraselt rahaasju hallata, projekte juhtida ja klientidega häid suhteid hoida. Kust aga tuleb teadmine oma töötajate väärtustamise ja tunnustamise kohta? Kes õpetab neid käituma hoolivalt ning looma turvalist ja pingevaba õhkkonda? Ning mille järgi omandavad nad tarkusi mitterahalise motiveerimise ja arengut toetava suunamise kohta?

Uuringud näitavad, et ainult õpikutarkus töötajate pühendumust ei suurenda. Kuigi kogemus ja oskused mängivad suurt rolli, on igal juhil vaja ka teatud hoolimisgeeni – võimet näha oma töötajaid kui väekaid ja arenguvõimelisi indiviide. Juht on tegelikult ju see, kes inspireerib, suunab ning töötajate heaolu tarbeks oma aega ja teadmisi panustab. Ka selleks vajab juht nimelt pidevat õpet, täiendkoolitust ja toetust oma otseselt juhilt.

Kui aga juht ise ei ole oma tööle pühendunud, mida näitab ka Gallupi Saksamaal tehtud uuring (juhtide pühendumusprotsent on umbes sama kõrge kui töötajatel), ei ole mitte kuidagi võimalik ka töötajate pühendumust ja töörõõmu suurendada. Seega kus asub siis tegelik probleem? Kas otsesed juhid toetavad, tunnustavad ja väärtustavad ka kesktaseme juhte? Kas ka neid motiveeritakse ja koolitatakse piisavalt, et nad võiksid uusi tarkusi ka oma alluvatega jagada? Või istuvad nemad samuti nõutult – teadmatuses, kuidas ja mis võimalustega oma töötajaid suunata?

Tõsiasi on see, et ainult pühendunud juht loob energilise, motiveeritud ja pühendunud meeskonna. Vaid juht, kes kohtleb oma töötajaid firma kõige väärtuslikuma varana, on võimeline täisväärtuslikuks tunnustamiseks ja arenguvõimaluste soosimiseks. Seega tuleks igal organisatsioonil küsida endalt ka töötajate vähese pühendumuse asemel hoopis juhtide vähese pühendumuse kohta. Vastus võib peituda palju sügavamal, kui algselt tunduda võib.

Allokas: Motivaatori blogi

Osale arutelus

  • Kathleen Kanervikko, Motivaatori turundusspetsialist

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Valdkonna töökuulutused

VÄRVIKESKUSTE GRUPP OÜ kutsub kontserni juhtkonda HR PARTNERI

Tammiste Personalibüroo OÜ

21. august 2018