Millega peab tööandja arvestama, kui ostab töösõitudeks jalgrattad?

rattad

Seekornde tööinspektsiooni küsimus pärineb tööandjalt, kes on otsustanud töötajaile jalgrattad hankida. Loe ja saa teada, missugused kohustused talle sellega kaasnevad!

Lugeja küsib: meie ettevõttesse osteti kaks jalgratast, mida töötajad võivad kasutada auto asemel linna sees nn töösõitudeks. Mis on sellega seoses meie kohustused tööandjana, millele peaksime tähelepanu pöörama?

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Mari-Liis Ivask: jalgratta kasutamine töösõitudeks on töötajate tervise edendamiseks igati tervitatav, sest see mõjub hästi inimese tervisele ja kehalisele võimekusele. Jalgrattaga töösõitude tegemine on analoogne autoga töösõitude tegemisega. Teie kui tööandja peate tagama, et kõik  töövahendid, sealhulgas sõidukid ja varustus, oleks töökorras ja töötaja on juhendatud neid kasutama.

Rattad peavad olema tehniliselt korras, st korrapäraselt hooldatud ja regulaarselt kontrollitud. Kiivri valikul tuleb jälgida, et see vastaks turvastandardile, oleks töötajale paras või reguleeritava suurusega ja seda oleks võimalik korrektselt pähe kinnitada. Kiivri juures tuleb pidevalt jälgida ka selle seisukorda – kui kiiver on saanud põrutada, on mõrane või sellega on korra kukutud, siis ei taga selle kandmine töötaja ohutust.

Tähtis on ka töötajat juhendada, kuidas sõita ja kuidas kiivrit õigesti kasutada, rõhutada vajadust järgida liiklusreegleid ja selgitada, kuidas kasutada ratta varustust. Näiteks on oluline, et töötaja annaks teada, kui ratta või kiivriga on midagi juhtunud, sest osa probleeme ei ole tuvastatavad ka regulaarse kontrolli käigus. Kuna jalgrattasõit on aktiivne tegevus, võiks töötajatel olla töö juues ka pesemis- ja ümberriietumisvõimalus.

Kui rattaga töösõitu tehes peaks juhtuma õnnetus, on tegemist tööõnnetusega, mille asjaolud ja põhjused peate välja selgitama õnnetuse uurimise käigus. Ohutuse seisukohalt soovitame töötajatele südamele panna seda, et jalgrattur on liikluses autoga võrreldes nõrgem osaline, aga jalakäijaga võrreldes tugevam. Seega tuleb õnnetuste vältimiseks olla hästi tähelepanelik ja valida alati ohutud sõiduvõtted.

Allikas: Tööelu.ee

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Valdkonna töökuulutused