Puudulik ventilatsioon tootmishoones võib kaasa tuua ränki tagajärgi

toostus

Juhtunud, kuid võinuks juhtumata jääda on Tööelu portaalis regulaarselt ilmuv rubriik, milles on vaatluse alla võetud üks reaalses elus juhtunud tööõnnetus. Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ja juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ja saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele.

Mis juhtus?

55-aastase Diana (nimi muudetud) ülesandeks oli tootmishoones teostada puittoodete kvaliteedikontrolli. Tööpäev algas kell kuus hommikul. Pärast puhkepausi, kella 11 paiku, hakkas Dianal pea valutama, veidi hiljem tundis ta peapööritust. Ta pöördus meistri tööruumidesse, kus ta võttis istet. Diana huuled kangestusid ja ta tundis külmavärinad üle kogu keha. Kohale kutsutud kiirabi toimetas töötaja erakorralise meditsiini osakonda, kus tuvastati hingamisteede kaudu saadud mürgistus.

Miks juhtus?

Tootmisruumis töökoha läheduses liikusid aeg-ajalt kolm gaasiga töötavat sisepõlemismootoriga kahveltõstukit. Töötajal tekkinud mürgistus sai võimalikuks tõstukitelt erituva süsinikmonooksiidheitgaasi saaste tõttu. Töökohtadel on puidutöömasinad varustatud puidutolmu ja saepuru eemaldamiseks aspiratsioonisüsteemiga (väljatõmbeventilatsiooniga) ning värske õhk tuleb tootmisesse läbi lahtiolevate katuseluukide ja akende. Välisõhutemperatuur oli sellel päeval kümme kraadi alla nulli, seetõttu ei avatud tootmishoone luuke ja aknaid. Süsteem oli reguleeritud küttekulude kokkuhoidmiseks talverežiimile, mille tagajärjel suunati tolmust ja saepurust filtreeritud õhk tagasi tootmisesse. Lõhnatu ja värvitu vingugaasi kontsentratsioon suurenes ruumides järk-järgult, põhjustades töötajale tervisekahjustuse, mis oleks võinud lõppeda ägeda mürgistuse ja teadvusekaotusega. Kuigi tööandja oli hiljuti korraldanud süsinikmonooksiidi mõõtmised ja sissehingatavas õhus ületas selle kontsentratsioon piirnormi mitmekordselt, sai õnnetus toimuda tervisekahjustuse vältimiseks mitterakendatud abinõude tõttu.

Kuidas edaspidi sarnaseid juhtumeid vältida?

Kuna tootmises põhjustasid süsinikmonooksiidi kontsentratsiooni tõusu olulisel määral kolm gaasiga töötavat sisepõlemismootoriga kahveltõstukit, tuleb need asendada elektriliste tõstukitega. Aspiratsioonisüsteem tuleb seadistada suverežiimile, mille tulemusena suunatakse õhk ruumidest välja. Talverežiimi võib kasutada siis, kui tootmises olev õhk ei ole enam saastunud. Samas tuleb mõelda sellele, et töökohad oleksid varustatud küllaldase värske õhuga, mistõttu tuleb selleks ettenähtud luugid ja aknad hoida avatuna. Edaspidi võiks tööandja ehitada sissepuhke-ventilatsioonisüsteemi, mis tagaks töökohtade varustatuse värske õhuga, ning seda asjatundlikult ehitades hoiaks kokku ka küttekuludelt. Juhtum on õpetlik ja sarnased olukorrad võivad aset leida ka suveperioodil jaheladudes. Tööandjatel tasub juhtumist õppida.

Allikas: Tööelu.ee

Osale arutelus

  • Tööelu.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Valdkonna töökuulutused

Manpower otsib HR-PARTNERIT

Manpower OÜ

25. märts 2018

Express Post otsib PERSONALIJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

23. märts 2018

Itella Estonia otsib TALENDIJUHTI

Itella Estonia OÜ

01. aprill 2018