2. detsember 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

44% Eesti töötajatest tahaks oma tööaega ise korraldada

Foto: Anres Haabu
Vaid 9% töötajatest on võimalus oma tööaega ise korraldada, samal ajal kui 44% on neid, kes eelistaksid ise valida, millal nad töötavad, selgub Brandemi värskest analüüsist.

Palgainfo Agentuuri ja partnerite läbi viidava Eesti suurima, üle 12 000 vastajaga, tööturu- ja palgauuringu kevadised tulemused näitavad, et vaid 9% töötajatest saab oma tänasel töökohal oma tööaega iseseisvalt korraldada. Samas on töökohavahetus 25% juhtudest tingitud just rahulolematusest oma tööaja korraldusega.

Kui välja arvata ametid, kus tööaeg on määratletud tulenevalt ettevõtte vajadusest kindlal ajal kindlas kohas viibida (tootmine, teenindus, jaekaubandus), võimaldavad vähesed tööandjad oma töötajatel tööaja korralduse üle ise otsustada, olenemata sellest, et töö iseloom seda tegelikult võimaldaks.

Töötajatele suurema paindlikkuse võimaldamine on tööandjatele kasulik vähemalt kahel varasemate uuringutega tõestatud põhjusel: esiteks suurendab see inimeste hulka, kellele pakutav töö sobib, teiseks on töötajad, kes saavad oma tööaja korralduse üle ise otsustada produktiivsemad.

„Peamised põhjused, miks tööandjad vaatamata töötajate ootustele ei paku töötajatele võimalust oma tööaja üle ise otsustada, on seotud juhtimise-, töökorralduslike- ja ka seadusandlike aspektidega. Samas on töö paindlikkus palju laiem teema, kui pelgalt tööaja korraldus. Paindlik töö võib kätkeda endas töötaja otsustusvabadust ja vastutust nii tööaja, töökoha, töö meetodite, tähtaegade jms osas. Eestis saaks töö paindlikkust suuremal või vähemal määral rakendada enamikel töökohtadel,” kommenteeris analüüsi tulemusi Brandemi tegevjuht Paavo Heil.

Eestis ei ole seni täpsemalt uuritud, millistel põhjustel töötajad soovivad ja kuivõrd tööandjad võimaldavad, tööaja ja -kohaga seonduvat iseseisvust ja paindlikkust. Eesti suurima tööturu- ja palgauuringu raames selgitavad Palgainfo Agentuur, Brandem ja partnerid need tegurid välja. Seekordse uuringu fookuses on iseseisvus tööaja korraldusel, makstavad lisatasud ja soodustused. Uuringu raames küsitletakse tööandjaid, töötajaid ja tööotsijaid.

Küsitlusele saab vastata 3. detsembrini eesti ja vene keeles. Otselink ankeedile on SIIN

Uuringu esmased tulemused avaldatakse 19. detsembril 2016, põhjalik kokkuvõte ilmub 23. jaanuaril 2017. Uuringus osalemine on tasuta, samuti on uuringu peamised tulemused osalejatele tasuta.

Uuringu partnerid on Brandem, personalitöö teenuseid pakkuv HR factory, CV Keskus, Targa töö ühing ning Tartu Ülikooli majandusteaduskond.

Autor: Brandem

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456