Autor: Personaliuudised.ee • 28. detsember 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Siseministeeriumi valitsemisala olulisemad seadusemuudatused uuel aastal

Foto: pixabay.com
1. jaanuarist 2017 jõustub siseministeeriumi valitsemisalas kaks olulisemat seadusemuudatust.

Esiteks jõustuvad järgmisest aastast välismaalaste seaduse muudatused, mis reguleerivad peamiselt töörännet Eestisse. Et leevendada tööjõupuudust IKT-sektoris ja meelitada Eestisse ettevõtlikke välismaalasi, arvatakse sisserände piirarvu alt välja IKT-sektori töötajad, iduettevõttes töötavad ning iduettevõtlusega tegelevad välismaalased. Samuti lihtsustatakse iduettevõtetele toiminguid viisa taotlemisel, lühiajalise Eestis töötamise registreerimisel ja elamisloa töötamiseks või ettevõtluseks taotlemisel.

Kui praegu tuleb välismaalasele maksta vähemalt 1,24-kordset Eesti keskmist palka, siis uuest aastast see nõue leeveneb ja maksta tuleb vähemalt Eesti keskmist palka. Lisaks avardatakse lühiajalise Eestis töötamise võimalusi ja pikendatakse Eestis lühiajalise töötamise aega seniselt kuuelt kuult aastas üheksale kuule. Kõikidel Eestis seaduslikult viibivatel välismaalastel võimaldatakse juba Eestis viibides taotleda pikaajalist viisat või elamisluba. Samuti lihtsustatakse lühiajalise töötamise registreerimise ja elamisloa taotlemise korda, vähendades taotlemisel esitatavate dokumentide hulka. Et võimaldada välismaalastel Eestisse investeerimisel senisest paindlikumalt majandada oma investeeringut ja panustada Eesti majanduse arengusse, luuakse tähtajalise elamisloa liik ettevõtluseks suurinvestoritele. Muudatused jõustuvad 17. ja 18. jaanuaril 2017. aastal.

Nii välistööjõudu värbavatel ettevõtetel kui ka Eestisse elama asumist planeerivatel või siin juba elavatel välismaalastel on vaja personaalset ja usaldusväärset nõu Eestis elamise või viibimise seaduslike aluste ning sellega seonduvalt ka isikut tõendavate dokumentide ja kodakondsuse valdkondades. Nii ongi siseministeerium ning politsei- ja piirivalveamet välja töötamas migratsioonialast nõustamisteenust. Politsei- ja piirivalveamet alustab eesti, vene ja inglise keeles pakutava nõustamisteenusega 1. märtsist 2017. Nõustamist on võimalik saada telefoni, e-kirja ja Skype’i teel, samuti on võimalik minna nõustaja vastuvõtule ning kasutada migratsiooniprotsessiga seotud dokumentide eelkontrolli teenust.

Teiseks muutub isikut tõendavate dokumentide seadus. Uuest aastast väljastatavad Eesti kodanike ja välismaalaste passid kehtivad senise viie aasta asemel kümme aastat. Seega neil, kes vajavad passi, tuleb seda edaspidi vahetada poole harvem. Alla 15-aastased lapsed saavad passid endiselt viieks aastaks.

Allikas: siseministeerium

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456