Eesti atraktiivsus tööjõuturuna on aastaga pisut langenud

heigo kaldra
Manpoweri tegevjuht Heigo Kaldra

Tööjõuturgude atraktiivsust hindav raport reastas 2016. aastal riikide esiviisikusse Uus-Meremaa, Singapuri, Filipiinid, Iisraeli ja India. Eesti jagab värske uuringu kohaselt Poolaga 26. ja 27. kohta. Manpower Grupi 75 riigis korraldatav uuring hindab tööjõuturu atraktiivsust nelja tingimuse alusel: oskustööjõu kättesaadavus, kuluefektiivsus, tootlikkus ja tööseadusandluse paindlikkus.

Aasta varem mahtusid esiviisikusse ka USA, Kanada ja Hong Kong, mis on langenud 2016. aastal teise viisikusse. Samas on esikoha säilitanud Uus-Meremaa. Esimese 25. sekka jõudis Euroopast vaid 5 riiki: Iirimaa, Suurbritannia, Horvaatia, Austria ja Taani. Aasta tagasi oli esimese 25 riigi seas 6 Euroopa riiki, nende hulgas ka Eesti (17. kohal).

2016. aastal jagab Eesti tabelis 26. ja 27. kohta Poolaga, kusjuures viimase indeks pole aastaga muutunud, kuid Eesti punktiskoor on pisut langenud. Lisaks Eestile on tulemus langenud 24 riigil, Euroopa riikidest veel Rootsil, Leedul, Tšehhil, Ungaril ja Šveitsil.

„Armastame ennast võrrelda lähiriikide või vähemalt Euroopaga, aga me konkureerime investeeringute pärast globaalselt ja raport näitab selgelt, et tööjõumahukaid ettevõtmisi on mõistlik paigutada Aasiasse ja ka Okeaaniasse,” rääkis Manpoweri Baltikumi juht Heigo Kaldra. „Eesti koht selles tabelis pole sugugi kehv, aga paraku on see langustrendis. Ühelt poolt hindame oma töötajaid kõrgemalt ja maksame neile paremat palka, aga teisalt oleme väga jäigad muutmaks tööseadust kaasaegsemaks ja paindlikumaks. Mingil põhjusel ollakse meil ikka veel kinni kaheksast viieni töömentaliteedis, mis võiks jääda ajalukku.”

Raportit kokku pannes vaadati ka kõiki nelja tingimust eraldi. Oskustööjõu kättesaadavus on kõige parem Indias, Filipiinidel, USA-s, Iisraelis ja Suurbritannias. Tööjõukulude efektiisuse poolest on esiviisikus Filipiinid, Dominikaani Vabariik, Tuneesia, Venemaa ja Valgevene. Tööjõu produktiivsus on kõrgeim Šveitsis, Singapuris, Uus-Meremaal, Türgis ja Norras. Tööjõu regulatsioonide poolest on kõige paindlikumad Uus-Meremaa, Taani, Singapur, Iirimaa ja Austria.

Manpower Grupi CWI (Contingent Workforce Index) raportit koostatakse igal aastal. Oskustööjõu kättesaadavuse korral arvestatakse tööjõuturu suuruse ja oskustega, aga ka näiteks naiste ja meeste osakaaluga tööturul, vananemise, noorte juurdekasvuga ja inglise keele valdamisega. Kuluefektiivsuse juures arvestatakse keskmise palga, miinimumpalga, erinevate maksude ja äritegemise kuludega. Produktiivsuse puhul vaadatakse töötundide arvu päevas ja tööpäevade arvu nädalas, ületöö piiranguid, puhkepäevi, tööturu efektiivsust, aga ka näiteks taristu toimimist. Seadusandliku tingimuse juures jälgitakse tööjõuseaduste jäikust ja piiranguid.

Allikas: Manpower

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Valdkonna töökuulutused

FRUIT XPRESS otsib PERSONALIJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

25. september 2018