Autor: Pille Ivask • 27. märts 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Võitlus töökohtade pärast ... robotitega. Kes jääb kaotajaks?

PwC: suurimateks kaotajateks jäävad madala haridustasemega mehed, kuna nende töid on kõige lihtsam robotitele üle anda.
Foto: pixabay.com
Rahvusvahelise auditifirma PricewaterhouseCoopers ehk PwC värskest uuringust selgub, et robotite tõttu kaob nii Suurbritannias kui ka Saksamaal rohkem kui kolmandik töökohtadest.

Uuringu raportis seisab, et Suurbritannias kaob robotite tõttu 30%, USA-s 38%, Saksamaal 35% ja Jaapanis 21% töökohtadest.

Samas tõdevad uuringu tegijad, et see ei tähenda automaatselt, et nimetatud riikides töötuse määr oluliselt tõuseks – pigem peavad inimesed hakkama ümber õppima, kuna robotite tulek tähendab uute töökohtade loomise vajadust.

Küll aga on PwC kindel, et naiste ja meeste töökohti vaadates jäävad kaotajaks just viimased. Robotid kahmavad endale 35% meeste ja 26% naiste töökohtadest. Selle põhjuseks on asjaolu, et naised kipuvad töötama rohkem sellistes valdkondades, mis nõuavad sotsiaalset läbikäimist, näiteks hariduses või tervishoius. Nii-öelda meeste töid silmas pidades näib aga, et suurimateks kaotajateks jäävad pigem madala haridustasemega mehed, kuna nende töid on kõige lihtsam robotitele üle anda. Siinkohal võib näiteks tuua transpordi ja tootmise.

PwC peaökonomisti John Hawksworthi sõnul peavad siiski nii naised kui ka mehed õppima olema mitmekesised ja vajadusel ka ümber õppima. „Ei tasu kinni olla stereotüüpides ega keelduda kohandumast,” kommenteeris ta.

Ühtlasi väitis Hawksworth, et just robotid võivad olla tulevikus võtmesõna, kui rääkida sooliste barjääride murdmisest. Töid ei liigitata enam naiste või meeste omadeks, vaid ametikoha saab see, kes on kvalifitseeritum ja oskuslikum ning suudab oludega kiiremini kohaneda. Küll aga ei andnud raport vastust küsimusele, kas selle arvelt võiks tulevikus väheneda ka meeste ja naiste vaheline palgalõhe.

* Atrikkel on ilmunud Äripäevas.

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456