Kuidas saada üle professionaalsest traumast?

segadus

Tööl juhtub palju. Kui su töö sobib sulle hästi, siis koged märkimisväärset isiklikku ja professionaalset arengut, mis loob positiivse sümbioosi sinu ja tööandja vahel. Õige töö ja keskkond võib tuua erakordse kvaliteedi elus. Aga võib juhtuda ka vastupidi. Negatiivne töökeskkond võib tekitada sügava stressi. Mõni juht ei tee märkamagi töökiusamist, äärmuslikku konkurentsi, usaldamatust jne. Juhtimisest oleneb palju ja kui see on puudulik, siis võib see põhjustada halbu tagajärgi.

Lisaks juhtimisele võib professionaalne maailm olla halastamatu muul viisil: reorganiseerimiste, kulude kärpimiste jne tagajärjel võib kaduda esialgu innuka töötaja sobivus oma rolli või positsiooniga. On raske taastada professionaalset enesekindlust, lahkudes toksilisest organisatsioonist või leides ennast järsku ilma tööst, mis hästi sobis.
 
Sellistest raskustest üle saada on aga võimalik ja see võib kaasa tuua ka uusi võimalusi, kui oled ennast kogunud ja valmis edasi liikuma. Järgnevad aga võiksid olla esimesed sammud, kuidas end professionaalsest traumast üle aidata.
 
Taga endale vajalik tugi
 
Kellegagi rääkimine aitab. Selleks, et kiiresti taastuda, oleks vaja mõelda järgmistele sammudele. Räägi oma lugu usaldusväärsele ja professionaalsele inimesele, nõustaja või psühholoog võib pakkuda tuge ja selgust, et mõista juhtunut ja parandada enesetunnet.
 
Loo endale lugu oma kogemustest
 
Kas töötad probleemi kallal koos professionaaliga või iseseisvalt, võta sihiks endale selgeks teha, mida läbi elasid. Vahel on keeruline tunnete tõttu reaalsust näha. Kui sul on kogemus töökiusamisega, siis võib reaalsus olla eriti segadusseajav, sest kiusajad ei tegutse sageli mõistuspärasel viisil. Sinul aga on vaja selgust, et hingehaavast taastuda. Psühhoanalüütik dr Claudia Luiz ütleb: „Halvim, mida inimesed püüavad teha, kui nad tegelevad töötraumaga, on muuta oma tundeid. See tähendab, et nad püüavad tunda ennast enesekindlamalt, vähem traumeeritult, optimistlikumalt, positiivsemalt ja tugevamalt. Iroonilisel kombel see aga nõrgestab psüühikat. Töötraumat tuleb käsitleda asjakohaselt ja seda tuleb tunnistada.”
 
Ära püüa end vägisi hästi, tunda, ole aus oma tunnete suhtes ja luba endale aega paranemiseks.
 
Mõista, et kõik ei ole sinu kontrolli all
 
Töökiusamine juhtub töökohas ja töömaailm võib olla ebaõiglane. Juhid on koolitatud tegema, mida vaja, et saavutada ettevõtte eesmärke, ja seda me tõenäoliselt muuta ei saa. Me saame muuta seda, kuidas me sellele reageerime.

Tagasi oma juurte juurde
 
Töötraumaga tegelemine võib olla keeruline, sest see võib muuta pilti sellest, kuhu me professionaalses maailmas kuulume.  Aga see võib täpselt samadel põhjustel olla ka väga jõustav protsess, anda sulle võimaluse üle vaadata, mida oma töös armastad, ja näha, kas on mõni uus või eelnevast erinev viis selle tegemiseks. 

Dr Luiz võtab kokku: „Kui oled isikliku arengu kaudu hakanud tõeliselt hindama seda, mida sa tunned, oled tugevam.”

Allikas: Tööheaolu.ee

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Kopra talu – peopaik Mulgimaa ürgses looduses

Turismistaluna hakkas Kopra talu tegutsema 2000. aasta sügisel. Praeguseks on sellest kujunenud populaarne seminaride, konverentside, suvepäevade ja peoürituste pidamise paik. Kopra talu asub Viljandist 22 kilomeetri kaugusel Tuhalaane külas ning on ümbritsetud ürgmetsadest, soodest ja järvedest.

Toosikannu puhkekeskus Käru vallas Raplamaal

Raplamaal asuv Toosikannu puhkekeskus on ideaalne peokoht nii suurematele kui ka väiksematele seltskondadele. Aga mitte ainult – Toosikannus asub Eesti esimene ja ainus loomapark ning lisaks tähtpäevade tähistamisele on see suurepärane koht asjalikele koosolekutele ja konverentsidele.

Valdkonna töökuulutused

Puidukoda otsib PERSONALIJUHTI

Puidukoda OÜ

01. märts 2018