Kontoritöötajate energiakulutus on sama väike kui ahvidel puuris

istub

Soome teadlase Arto Pesola hinnangul võib kontoritöötajate aktiivsust võrrelda puuris peetavate ahvide omaga, vahendab tööheaolu.ee Helsingin Uutiseid.

Istuge, palun. Võta tool ja istu. Istekohti jätkub esimesele 20-le.
 
Meie ühiskond soosib istumist. Eeltoodud fraasid on näited, kuidas inimesi iga päev märkamatult istuma suunatakse. Liikumisfüsioloog ja teadlane Pesola ütleb, et inimene, kes ei soovi istuda, võib tunda lausa sotsiaalset survet.

„Meie uuringus osalejate eesmärk oli püüda vähendada istumist. Osa neist soovis muuhulgas seista töökoha kohvinurgas, kui teised istusid. Nad said aga küsimuste osalisteks ja  pidid põhjendama oma seismist. Lõpuks viis see selleni, et ka nemad istusid maha.”

Istumise vastu on keeruline võidelda, sest see on nii ahvatlev ja lihtsaks tehtud. Sageli on see lausa vältimatu.

Istumise halvast mõjust on viimastel aastatel räägitud palju ja sageli kuuleb ka ütlust: istumine tapab. Pesola arvates on see siiski lihtsustamine.

„Istumise negatiivsete mõjude ennetamine vabal ajal on väga tähtis. Kui istud tööl kaheksa tundi järjest ega liigu ka pärast seda, tõuseb enneaegse suremuse risk lausa 60%. Kui aga aktiivset liikumist on kas või pool tundi päevas, väheneb risk märgatavalt.”

Kõige kahjulikumad on tööd, kus ei saa pausi pidada, olgu põhjuseks siis liigne aktiivsus või passiivsus.

Pesola arvates oleks istuva tööde tegijatel hea tõusta toolist kas või hetkeks seisma või kõndima iga poole tunni järel, sest nii saab aktiveerida istumisel passiivseks jäänud lihaseid. Pesola ütleb, et istuva töö tegijad on passiivsed pea 90% tööajast ehk sama palju kui puuris peetavad ahvid.
 
Ta annab soovitusi ka igapäevasteks väikesteks muutusteks, millega liigset istumist vähendada.

„Võib kasutusele võtta kalendri, kuhu panna kirja, mida mis päeval teha. Teisipäeval sõidan tööle ja tagasi jalgrattaga. Kolmapäeval jätan auto kaugemale parklasse ja kõnnin sealt tööle. Prindin paberid kontori teises otsas asuvasse printerisse. Reedel käin lõunal kaugemas söögikohas. Väikesed asjad.”

Kuigi inimeste liikumisharrastuste ja erinevate personaaltreenerite teenuste populaarsus on kasvanud, vähendavad suurenev passiivsus väljaspool lühikesi liikumisharrastusi nende tulemuslikkust.

Liikumine on viimastel aastatel teatud viisil muust elust eraldunud. Tänapäeval tähendab liikumine paljudele spetsiaalset kohta, kus ollakse dressides ja kus on juhendajad. Liikumist võib aga harrastada iga päev. Kuigi keskkond sageli suunab meid passiivsusele, sõltub palju inimese enda valikutest.

Allikas: Tööheaolu.ee

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Krahv Mannteuffeli suvemõis (Kursi jahiloss)

Eestimaa keskel, käänuliste Pedja ja Kaave jõgede vahelisel alal on ellu ärganud üks vana ja majesteetlik hoone. See on krahv Mannteuffelile kuulunud suvemõisa peahoone aastast 1888, rahvasuus tuntud kui Kursi jahiloss. Seda maja võiks nimetada ka Eesti jahilosside krooniks, ajaloole on väärikas koht tuttav juba 130 aasta jooksul.

Tallinna Õpetajate Maja – väärikas peo ja koolituskoht vanalinna südames

Tallinna Õpetajate Maja on raekoja platsi ääres asuv kolmest majast koosnev kompleks, kus on võimalik korraldada pidusid, konverentse, koolitusi, vastuvõtte, kontserte ja palju muud.

Valdkonna töökuulutused

MAXIMA otsib PERSONALIDIREKTORIT

Fontes PMP OÜ

23. juuli 2018