Inspektsioon alustas kontrolli alaealiste töötingimuste üle

Tööinspektsioon alustas lastekaitsepäeval alaealiste töötingimuste kontrollimist
Tööinspektsioon alustas lastekaitsepäeval alaealiste töötingimuste kontrollimist

Tööinspektsioon hindab sihtkontrolli käigus alla 18-aastaste töötegijate töötingimuste sobivust. Sel aastal on saabunud 358 teadet alla 15-aastase töötegija kohta. Eelmisel aastal registreeriti 2848 alaealise töötamine. Alaealistega juhtus 20 tööõnnetust.

Töölepinguseadus lubab töötegemisega alustada alates 7. eluaastast. 7–12-aastasel alaealisel on lubatud teha kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal. 13–16-aastase koolikohustusliku alaealisega võib tööandja sõlmida töölepingu ja lubada teda tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust. Samas keelab seadus tööandjal lubada alaealist tööle, mis ohustab tema tervist töö iseloomu või töökeskkonna ohutegurite tõttu.

13-aastasega võib sõlmida töölepingu näiteks põllumajandustööde tegemiseks, abitöödeks kaubandus- või teenindusettevõttes, toitlustus- või majutusettevõttes ja teisteks töödeks, kus tööd tehes ei esine kokkupuudet noore tervist ohustavate teguritega. Kui töö eeldab raskuste tõstmist, tuleb teada, et alla 16-aastased ei tohi käsitsi teisaldada esemeid, mis on raskemad kui viis kilo.

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul on noore inimese töötamisega harjutamine juba koolieas igati mõistlik. Tähele tuleb aga panna, et laste töövõime on oluliselt väiksem kui täiskasvanutel ning mida noorem on laps, seda kiiremini ta väsib. „Noori tööle võtvad tööandjad peavad endale noorte töötamist puudutava seadusandluse hästi selgeks tegema. Nõuded ja piirangud pole seatud mitte tööandjate kiusamiseks vaid selleks, et noorte tervist säästa,” ütles ta. „Oluline on ka lapsevanema vastutus noore töötamisel. Kutsun lapsevanemaid üles hoolikalt kaaluma, millist tööd oma lapsel teha lubate. Teie oskate erinevalt oma lapsest hinnata riske, mis pakutava tööga kaasneda võivad,” lisas Maripuu.

Maripuu soovitab lapsevanematel pöörati eriti tähelepanu, kui noor soovib teha värvimistöid, töötada mööblitööstuses, põllumajanduses, autopesulates, teha siseviimistlust, koristada hotelle või lammutada vanu hooneid. Kõigi nende töödega kaasnevad kokkupuuted kemikaalide või ohtlike ainetega, mis võivad noore inimese tervist tõsiselt kahjustada.

Kasvutrendis on alaealistega juhtunud tööõnnetuste arv. Kui 2015. aastal registreeriti 10 õnnetust, siis mullu juba 20. Enim registreeritakse tööõnnetusi majutuse ja toitlustuse valdkonnas ning kaubanduses, kus töötab kõige rohkem alaealisi. Toitlustuses juhtub enim õnnetusi toiduainete lõikurite ja viilutajatega, samuti nugadega. Kaubanduses on põhiprobleemiks samuti teravad noad ja lõikurid, aga ka kaupade kandmisel või paigutamisel viga saavad sõrmed, käed ja jalad.

Üks alaealistele keelatud töid on muruniitmine. Keelust hoolimata tööle lubatud noored on sattunud ka rasketesse õnnetustesse. Mitmel juhul on noore jalg jäänud töötava niiduki alla ning saanud lõiketerast tõsiselt kahjustada.

Viimane surmaga lõppenud tööõnnetus alaealisega jäi aastasse 2011, mil 17-aastane noormees hukkus kaevetööde käigus toimunud pinnasevaringu tõttu.

Alates 1. juulist 2017. aastal muutus alla 15-aastaste töötajate tööle lubamise kord ning sellest ajast alates ei pea tööandja enam tööinspektsioonile taotlust esitama. Selle asemel tuleb 7–14-aastased töötajad töötamise registrisse kanda juba 10 tööpäeva enne nende tööle asumist, et info jõuaks tööinspektsioonini ning menetlusega tegelev jurist jõuaks anda eelhinnangu, kas kavandatud töö on lapsele sobiv või mitte.

Käesoleval aastal on juba laekunud teated 358 noore, alla 15-aastase töötegija kohta. Tööinspektsioon nõusolekuid ei väljasta, kuid võib teha menetluse käigus ettepanekuid töökorralduse või tööülesannete muumiseks või keelata kirjeldatud tingimustel lapse tööle võtmise. Sel juhul väljastatakse tööandjale keelav otsus.

Täpsemalt saab noorte töötamise kohta lugeda SIIT.

Allikas: Tööinspektsioon

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Kuninglik Saku mõis – pealinnast vaid 11 km kaugusel

Tallinnast vaid 11 km kaugusel rohelusse mattunud Saku mõis sobib suurepäraselt nii koosolekute, seminaride, konverentside kui firmapidude korraldamiseks. Väärika ajalooga Saku mõisa peahoone pärineb 1820. aastast ning on oma rikkaliku-luksusliku dekoori ja laemaalingutega üks Eesti kaunimaid.

Valma Seikluspark pakub uusi võimalusi konverentsideks ja koolitusteks

Lõuna-Eestis, 55 km Tartust Viljandi suunas ja 23 km Viljandist Tartu poole asuv Valma Seikluspark avas uue kaasaegse konverentsihoone, pakkudes senisest veelgi mitmekülgsemaid võimalusi ühendada seminarid, töötoad või koolitused õhtuse lõõgastusega seikluspargis ning meeleoluka firmapeoga.

Valdkonna töökuulutused

LENNUTA MEID ORBIIDILE. Otsime TURUNDUSSPETSIALISTI

Porto Franco OÜ

25. juuni 2018