Eesti näeb eakamate tööhõive poolest hea välja

Eesti asub ärikonsultatsioonifirma PwC koostatud nn kuldse ea indeksis tublil neljandal kohal, olles viieteistkümne aastaga kerkinud neli kohta, kirjutab Äripäev.

PwC kuldse ea indeks peegeldab seda, kuidas riigid kasutavad oma eakamate elanike tööd.

Indeksi tipus on Island, kus vanusegrupis 55–64% eluaastat töötab 84 protsenti elanikkonnast. Järgnevad Uus-Meremaa 78 ja Rootsi 76 protsendiga. Neljandal kohal oleva Eesti selles vanuses inimeste töötamise protsent jääb alla 70. Indeks arvestab peale selle numbri ka teisi asjaolusid, näiteks vanema vanusegrupi palka võrreldes nooremate palgaga.

Selle aasta võrdlusriigiks valis PwC Uus-Meremaa, kuivõrd Island tundub olevat täiesti omaette juhtum. Kui kõik OECD riigid saavutaksid eakate töötuses Uus-Meremaa taseme, suurendaks see pikas vaates SKPd 3,5 triljoni dollari võrra.

PwC toob välja kolm asja, millega Uus-Meremaa on eakamaid töötajaid tööl hoiab.

Esiteks riigi pakkumine inimestele mitte lahkuda kohe pensioniaja saabudes töölt, seda premeerides, on suurendanud huvi vanemaski eas töötada. Teiseks nn kaasamise kultuur personaliosakondade töös, mis hoiab ealise diskrimineerimise taseme madalal ja suurendab eakamate konkurentsivõimet töökohtades. Ja kolmandaks paindlikud töösuhted, mis on Uus-meremaal tavaline. Osaajaga töö tegemise võimalus on suurendanud eakamate inimeste osalemist tööelus.

PwC nimetab hulga põhjusi, miks eakamate tööellu kaasamine on oluline. Aastatel 2015–2050 kasvab inimeste arv, kes on vanuses 55 või rohkem, OESC riikides peaaegu 50 protsenti, kokku 538 miljonile. On hea, et me elame kauem, aga see seab surve alla riikide tervishoiu, sotsiaalabi- ja pensionisüsteemid, ja ajaga probleemid aina süvenevad.

Surve vähendamiseks tuleb inimesi julgustada kauem töötama, mis suurendab sisemajanduse kogutoodangut, tarbijate ostujõudu ja maksutulu. Ühtlasi hoiab see eakamad inimesed tegevuses ja nii vaimselt kui ka füüsiliselt tervemana.

Millest indeks koosneb?

PwC nn kuldse ea indeks võtab arvesse arvukaid tööjõuturu näitajaid.

• 40% töötamise määr vanuses 55–64

• 20% töötamise määr vanuses 65–69

• 10% sooline palgalõhe vanuses 55–64

• 10% osalemine osaajaga töös vanuses 55–64

• 10% täistööaja eest saadav tasu vanuses 55–64 võrreldes vanusegrupiga 25–54

• 5% tööjõu keskmine tööturult lahkumise vanus

• 5% osalemine koolitustes vanuses 55–64 võrreldes 25–54

* Artikkel on ilmunud Äripäevas.

Osale arutelus

  • Äripäev

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Korralda oma koolitus või konverents tulirelvamuuseumis ja lasketiirus

Taktikalise laskmise keskus suudab teile korraldada unustamatu firmaürituse. Meie konverentsiruum asub tulirelvamuuseumis, kus saab tutvuda tulirelvade ajalooga, viia läbi koolitusi või konverentse.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Valdkonna töökuulutused

TAMMISTE PERSONALIBÜROO otsib VÄRBAMISPARTNERIT

Tammiste Personalibüroo OÜ

04. oktoober 2018

FRUIT XPRESS otsib PERSONALIJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

25. september 2018