Ergonoomika: moesõna või teadus?

Autor Liina Pääbo
Autor Liina Pääbo

Sõna ergonoomika kasutatakse vahel tühja moesõnana, näiteks erinevate toodete iseloomustamiseks. Tegelikult on tegemist laia ja mitmekesise teadusharuga.

Osal juhtudest on põhjust seda teha ning ergonoomiline toode ongi töötajale parem ja ka teaduslikult tõestatult parem. Teistel juhtudel on tegemist pigem trikitamise ja reklaamiga. Küll aga ei saa ergonoomikast rääkida üksnes töövahendite, nt laua või tooli puhul, ergonoomika valdkond on palju laiem.

Ergonoomika on tõeliselt mitmekesine teadus, kus tegutsevad kinesioloogia, psühholoogia, inseneeria, tegevusteraapia, füsioteraapia ja meditsiinitaustaga spetsialistid. Ergonoomika eesmärk on töö sobitamine töötajaga, mis hõlmab nii füüsilisi, psühhosotsiaalseid kui organisatsioonilisi tegureid. Rahvusvahelise Ergonoomika Assotsiatsiooni (International Ergonomics Association) definitsiooni järgi on ergonoomika eesmärk "soodustada inimese heaolu ja süsteemi toimimist".

Kui vaadata kitsamalt töötaja ergonoomilisi töövõtteid, siis nendegi puhul on oluline sobitada töö töötajaga. Ergonoomiliste töövõtete puhul säilitatakse liigeste keskasend (neutraalne asend), hoitakse raskust või tehakse tööd jõutsoonis (keha lähedal, rinna keskosast reie keskosani), vahetatakse sageli asendeid, vähendatakse jõukasutust, võimalusel kasutatakse raskuste tõstmiseks abivahendeid. Kui seda ei saa teha, kasutatakse pigem suuri lihasgruppe ja sümmeetriliselt.

Millised on ergonoomika põhitõed töötaja jaoks?

  • Säilita neutraalne asend
  • Tööta jõutsoonis/ mugavustsoonis
  • Tee liikumispause (liigu vara, liigu sageli)
  • Vähenda liigset jõukasutust
  • Vähenda korduvaid tööliigutusi
  • Vähenda kontaktstressi
  • Vähenda vibratsiooni
  • Taga piisav valgustatus

Allikas: Tööfüsioteraapia.ee

Osale arutelus

  • Liina Pääbo

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Valdkonna töökuulutused