Jaga lugu:

Energia avastuskeskus – pinget pakkuv ja ootamatult šikk peopaik

Tesla trafode välguetendus Energia avastuskeskuses  Foto: Arno Mikkor / Energia avastuskeskus

Tallinna vanalinna ja Kalamaja piiril asuv Energia avastuskeskuse hoone on sadade üritusekorraldajate jaoks vastanud kolmele üliolulisele kriteeriumile: a) vana elektrijaama masinamaja peasaal on ootamatu, ent šikk peopaik, b) suurel ekspositsioonialal on külalistele garanteeritult avastamisrõõmu, ja c) keskuse asukoht on lihtsalt väga hea.

Suurtel hoonetel on, nagu ikka, võrdlemisi pikk ja eriline ajalugu. Saja aasta eest avati Tallinnas Põhja puiesteel elektrijaam, kus hakati esimest korda Eestis põlevkivist tootma elektrit üldkasutatavasse võrku. Jaamal oli kolm hoonet: masinamaja ehk praegune Energia avastuskeskus, katlamaja ehk praegune Kultuurikatel ja kontorihoone, kus praegu tegutseb hostel.

Võiks ju arvata, et endine elektrijaam – tööstusrajatis! – ei paista oma interjööriga oluliselt silma. Paraku eksite! Avastuskeskuse peasaal, endine elektrijaama masinasaal on 1930ndate mustvalge väljapeetud stiiliga vägagi mõjus. Saali teeb unikaalseks seegi, et masinamaja sisseseadest on palju säilitatud: väljapanekul on endised turbiinid ja generaatorid, renoveeritud on kunagine lülitussein ja säilitatud on osa 1930ndate originaalpõrandat. Väljapanekul on ka väike vagun, mis vedas 30 aasta jooksul Viru allmaakaevandustes rohkem kui 320 000 tonni põlevkivi.

Peasaali mahub vastuvõtule kuni 600 ja galaõhtule kuni 300 külalist. Seejuures toimib püsiekspositsioon olenevalt ürituse iseloomust ka vaimuvärskendaja või jäämurdjana, sest enamik klassikalisi elektriseadmeid on interaktiivsed saab ka käed külge panna. Seejuures turvaliselt – keskuses juba teatakse, kuidas pinget maandada.

Pea- ehk välgusaal  Foto: Arno Mikkor / Energia avastuskeskus

Peasaali nimetatakse sageli ka välgusaaliks, sest seal asub avastuskeskuse põnevaim atraktsioon – Tesla transformaatorid Faraday puuri sees –, millega tehakse otsesõnu särtsakaid välguetendusi. Nimelt muundavad transformaatorid majapidamistes kasutatava elektrivoolu kõrge sageduse ja pingega elektrivooluks, mis ulatub koguni 500 000 voldini, ja valgusefektiks tekivad sinakas-violetsed välgukanalid. Peale selle on kuulda valju ragisevat heli ja tunda nõrka osoonilõhna, nagu ka pärast äikesetormi. Üritustel astub Faraday puuri ka avastuskeskuse leiutaja Aare Baumer, et välgunooltega mängida ja neist mõõtu võtta. See vaatemäng on põnev võimalus üritusel jällegi pisut – kui jätkata elektrimõistetega – pinget kruvida.

Teadusteatriala  Foto: Arno Mikkor / Energia avastuskeskus

Peasaalist avaneb vaade endise elektrijaama lülitusruumile ehk tänapäevase keskuse teadusteatri alale, mida on võimalik peasaalist ka klaasseinte ja kardinatega eraldada. Teadusteatriala sobib vastuvõttude ja seminaride korraldamiseks, aga ka peasaalile avanevaks lavaks, kus on esinenud palju eri koosseisuga kollektiive – DJ-dest rokkbändideni. Teadusteatriala mahutab 60–100 külalist.

Seminariruum  Foto: Arno Mikkor / Energia avastuskeskus

Avastuskeskuse seminariruum ja füüsikaklass pakuvad töisemat keskkonda. Seminariruum asub keskuse kõrgeimal korrusel, pakub sadamavaadet, täispuidust range joonega sisustust ja on varustatud vajaliku audio- ja esitlustehnikaga, et korraldada seminare, nõupidamisi, koosolekuid, esitlusi, pressikonverentse ja muud. Seminariruumis on näiteks toimunud ka presidendi kärajapäev ja Briti hertsogi vastuvõtt.

Füüsikaklass  Foto: Arno Mikkor / Energia avastuskeskus

Füüsikaklass – nagu nimigi reedab – on klassiruumi tüüpi, et luua parim võimalik keskkond grupitööde ja ajutormi korraldamiseks. Klassi saab jagada kaheks ning on varustatud Samsungi puutetundliku esitlusekraani, projektorite ja muu vajalikuga. Nii seminariruum kui ka füüsikaklass mahutavad kuni 100 külalist.

Planetaarium  Foto: Arno Mikkor / Energia avastuskeskus

Energia avastuskeskusPõhja pst 29, Tallinninfo@energiakeskus.ee620 9020www.energiakeskus.ee

Avastuskeskuse kõige alumisel korrusel, helile ja optikale pühendatud ekspositsiooni keskelt leiab veel ühe põneva ruumi – kuppelplanetaariumi. Planetaariumis saab kuni 40-liikmelistele seltskondadele korraldada filmiõhtuid ja rännakuid mööda universumit meie külastusjuhtide juhendamisel spetsiaalse tarkvara abil või kasutada ruumi erilist akustikat väikese kontserdi andmiseks. Planetaariumis on korraldanud ajutormi tuntud IT-ettevõte ning selle tähtede all on sõlmitud koguni abielu.

Ürituse tarbeks on võimalik kasutada ka kogu Energia avastuskeskust ning anda külalistele võimalus avastada omal käel ka keskuse ekspositsiooni. Nutikas ja avastamisrõõmu pakkuv meelelahutus on garanteeritud. Olete lahkesti oodatud!

Jaga lugu:
PERSONALIUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad personali uudised igal nädalal enda postkasti.

Personaliuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Kai Miller
Kai MillerPersonaliuudised.ee juhtTel: 5330 5136kai@personaliuudised.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee