Autor: Kadi Heinsalu • 11. november 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Haigekassa vältis diskrimineerimist naiste palgatõusuga

Haigekassa juhatuse kahe liikme palk tõusis selle aasta oktoobris 2000 euro võrra ehk 50%, nõukogu aseesimees Peep Peterson põhjendab seda soolise diskrimineerimise vältimisega, kirjutavad Meditsiiniuudised.
Haigekassa juhatuse liige Pille Banhard juhib finantsala ja raamatupidamist, aga ka kvaliteedi, nõuete ja ravikindlustuse osakonda.

Varem oli juhatuse liikmete palk 4000 eurot, uus juhatuse liige tõstis aga palgataseme kõrgemale. Nimelt otsiti ja leiti juunis haigekassasse neljas juhatuse liige, kelle ülesanne on IT arendused ja digiteemad. Konkursi võitis Danske panga IT-direktor (CEO) Karl-Henrik Peterson, kelle kuupalk hakkas olema 6800 eurot.

Haigekassa nõukogu esimees Riina Sikkut põhjendab kahe juhatuse liikme töötasude tõusu asjaoluga, et 1. oktoobril toimusid muudatused haigekassa struktuuris ning nõukogu leidis, et juhatuse liikmete tasustamine vajab ümbervaatamist.

"Haigekassa juhatuse liikmete tööülesanded ja vastutus jagati ühtlasemalt ümber, mistõttu on töö sisu ka võrreldav ning seetõttu palgatasemed ühtlustati," sõnas Sikkut. Juhatuse liikme Maivi Parve vastutusalas on esmatasandi teenused, eriarstiabi, ravimite ja meditsiini seadmetega seonduv, aga ka klienditeeninduse ja partnerlussuhete korraldus. Pille Banhard juhib finantsala ja raamatupidamist, aga ka kvaliteedi, nõuete ja ravikindlustuse osakonda.

Alates selle aasta 1. oktoobrist saidki kaks juhatuse liiget palgatõusu, mille tulemusena on nii Maivi Parve kui ka Pille Banhardi ametitasu 6000 eurot kuus. Otsuse tegi toona 15-liikmeline nõukogu ühehäälselt. Juhatuse esimehe Rain Laane ametitasu on endiselt 7800 eurot kuus ja haigekassa nõukogu aseesimees Peep Petersoni sõnul pole Laane palgatõus arutlusel praegu olnud, sõlmitud on pikaajaline leping ja sellest juhindutakse.

Palga mittetõstmine olnuks diskrimineerimine

Haigekassa nõukogu aseesimees Peep Peterson ütles, et kui vaadata Karl-Hendrik Petersoni palka, siis paraku väiksema palgaga kõrgel tasemel spetsialisti saada polnud võimalik. "Nüüd aga olid silmatorkavalt väiksed teise kahe juhatuse liikme palgad, kes on samas ka naisterahvad. Pidime palka tõstma, kuna muidu olnuks see sooline diskrimineerimine," rääkis Peterson. Seega tuli palgatase ühtlustada.

Tulemustasu arvestus muutub

Haigekassa juhatuse liikmetele maksti mulluse töö eest ka tulemustasu. Selle maksmise aluseks on haigekassa tulemuskaart. Haigekassast saadud info kohaselt kinnitati tulemuskaart 2017. aasta aprillis kaheks aastaks (2017–2019). Kui tulemuskaart täidetakse 90–94,9% ulatuses, saab juhatus tulemustasu ühe ametipalga ulatuses, kui aga täitmine on rohkem või võrdne 95%, on ette nähtud kaks ametipalka.

Rain Laane tulemustasu oli 2017. aasta eest 6618 eurot. Pille Banhardile maksti eelmise aasta eest tulemustasu 6667 eurot (tema oli aasta lõpuks jõudnud ametis olla 10 kuud – toim) ja Maivi Parvele 8000 eurot.

Peterson sõnas Meditsiiniuudistele, et koos haigekassa uue arengukavaga on muutunud ka juhatuse liikmetele tulemustasu arvestamine. "Kui varem oli selle aluseks n-ö arvutuste tabel, siis nüüd on nõukogul kaalutlusõigus," lisas ta. "Vaadatakse rahvatervise näitajaid, hügieeninäitajaid, innovatsiooniprojektide edenemist."

Eelarve ala- või ületäitumine tema kinnitusel suures plaanis väga palju tulemustasu otsuseid ei mõjuta, vaid on lihtsalt üks tegur kogupildis. "Sotsiaalmaksu laekumist juhatuse liikmed ju kuidagi mõjutada ei saa," põhjendas ta.

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456