Kiita või mitte kiita?

rutieinpalu

Heal lapsel on mitu nime ja eestlast kirjeldatakse mõnikord nii: ta on kiituse suhtes üsna tundlik, ise kiidab vähe ja ainult asja eest ja nii mõnigi kord, kui teda kiidetakse, tunneb ennast kehvasti. Miks siis?

Tõesti, kiitmine on selline kahe otsaga asi. Mis moel? Aga alustame kõigepealt sellest, mis üldse on kiitmine.

Kiitus on sõnum, millega antakse edasi hinnang isikule, käitumisele või tulemusele. Küll sa oled tulbli! Sa tegid seda hästi! Sa oled nii ilus. Sa oled nii tubli, sa saad hakkama. Põhirõhk on sõnal hinnang. See, et negatiivsed hinnangud on halvad, on üheselt mõistatav, aga mis siis positiivsete hinnangutega lahti on? Mis nad meiega teevad?

Kiitus kui kontrollimehhanism

Üks põhjus peitub selles, et me oleme kogenud, et tihtipeale on sellise kiituse taga varjatud plaan meid kontrollida ja suunata teatud tegevusi tegema. Igaüks on saanud oma elu jooksul mingit kiiitust, mille ainus eesmärk on see, et me seda tubli olemist või hästi tegemist usinasti jätkaksime. Kiitus on sellisel juhul nagu väline preemia, mis peaks kinnistama meie käitumist ehk tegelikult tunneme intuitiivselt ära kiituse taga ohu, et teine võib soovida meid muuta, et oma isiklikku status quo-d säilitada. Muutus meie arvelt? Tänan ei, ütleb enamik meist!

Kiituse jagamisel on oht, et kiitja paneb ennast kõrgemale tasandile ja nõnda peegeldab kiitus kaudselt üleolekutunnet. Kiitja võtab sageli hindaja rolli kiidetava suhtes – mina tean neid asju paremini kui sina, mina ütlen, et sa tegid täna hästi. Ja kiidetav tunneb ennast kehvalsti, sest ülevalt-alla suhted ei pane meid ennast hästi tundma.

Kiitus tekitab vastupanu ka siis, kui see on üldine, arusaamatu ega lange kokku saaja enesehinnanguga. Sel juhul tajume mittemõistmist ja ebamugavust ning sageli hakkame vaidlema.

Kiitus tekitab sõltuvust

Kiitus on väline motivaator, mis võib vähendada meie eneseusaldust ja otsustusvõimet, sisemist tasakaalu, asetades fookuse meist endist väljapoole. Meie heameel sõltub kellestki, kes on väljaspool meid, ja meie sisemine kontrollkese liigub väljapoole.

Supertulemuse ja nutikuse kiitmine võib viia selleni, et me soovime igas olukorras anda samasugust supertulemust ja olla sama targad. Et mitte läbi kukkuda pisut väiksema sooritusega, ei võta me igaks juhuks üldse enam väljakutseid vastu ja valime lihtsama tee.

Kujuta ette, et sa õpid midagi. Midagi, mis on raske ja ei tule üldse hästi välja. Sinu treener näeb vaeva, selgitab, juhendab ja ikka ei tule välja. See ongi raske. Ja siis ühel korral ütleb treener: „Väga hea, tubli!”  Ta teeb endast kõik, et motiveerida sind kiitusega edasi pingutama.

Üks võimalik stsenaarium, mis järgneb: sa tunned suurt rõõmu, pingutad veelgi rohkem ja rohkem. Järgmine kord ei tule sul jälle välja. Sinus võtab maad ärevus, et sa ei saagi sellega hakkama, ja võib juhtuda, et sa loobud. Põhjuseks on liigne soov anda superhead tulemust, rõõmustada treenerit. On tekkinud hirm, ettevaatlikkus, jäikus liiga suurte ootuste suhtes eksida.

Lastega võib selles olukorras juhtuda see, et nad ei proovigi enam kunagi, sest ei soovi kiitjale pettumust valmistada.

Kiitmise asemel kirjelda

Üldisel kiitusel ei pruugi olla ühtegi ülaltoodud kehvadest mõjudest. Samas üks on üsna kindel – hinge puudutavat ja arendavat jõudu omab see harva. Mida siis teha? Loobuda üldse rääkimast? Ühelt poolt mugav, kuid kindlasti mitte õige talitamisviis.

Kui kiita ei tohi, siis oleks nagu käed ära raiutud.

Mida me selles olukorras tahame? Me tahame oma rõõmu väljendada, kui näeme midagi toredat ja kui kellelgi tuleb midagi välja. Me tahame, et inimene tunneks ennast olulise ja väärtuslikuna ning saaks aru, et temast hoolitakse.

Siis seda võikski teha! Rääkida oma rõõmust ja iseendast (mitte hinnata teda) ning kirjeldada teises inimeses seda, mis rõõmu valmistab. Märkamise kaudu saad sa edasi anda oma tunnustuse ja heameele, räägi sinna juurde oma rõõmust, oma meeleseisundist.

Allikas: Ruti Einpalu blogi

NB! Vt ka Äripäeva Akadeemia koolitus „Arendav tagasiside” 25. augustil 2017!

Osale arutelus

  • Ruti Einpalu

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Valdkonna töökuulutused