Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile töötervishoiu ja tööohutuse seaduse muutmise eelnõu, et vähendada tööandjate halduskoormust ja muuta töökeskkonna nõuded eesmärgipärasemaks.
„Töötervishoiu ja tööohutuse seadus vajas uuendamist, sest selles oli palju ajale jalgu jäänud bürokraatianõudeid. Formaalsete kohustuste asemel suuname ettevõtjaid reaalselt looma ohutut töökeskkonda,” ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. „Kõige olulisem on see, et uue korra järgi on töötervishoiu ja tööohutuse nõuded töötajale arusaadavamad ning tööandja jaoks lihtsamini ja väiksemate kuludega rakendatavad.”
Töötajate tervisekontroll muutub tulevikus eesmärgipärasemaks ja kaitseb töötajat senisest paremini vahetut mõju omavate ohtude korral. Töötaja tuleb suunata tervisekontrolli lähtuvalt töös esinevatest ohtudest.
Uus kord annab tööandjatele senisest rohkem otsustusõigust, näiteks on töötajate juhendamine ja väljaõpe ning esmaabi edaspidi ettevõtte vajadustest lähtuv. Võttes arvesse töö eripära ja ohtlikkust, on tööandjal senisest rohkem võimalusi otsustada töötajate juhendamise viisi ja läbiviijate üle.
Muudatustega vähendatakse ka ebavajalikke ja ajale jalgu jäänud kohustusi. Näiteks antakse tööinspektsioonile õigus loobuda tööõnnetuse uurimisest, kui on algatatud kriminaalmenetlus, et vältida tööõnnetuste uurimisel topeltmenetlust.
Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse väljatöötamise kavatsus sai kooskõlastusringilt hulgaliselt tagasisidet. Ettepanekuid tegid nii ministeeriumid, allasutused – tööinspektsioon ja terviseamet, samuti sotsiaalpartnerid, sealhulgas Eesti Ametiühingute Keskliit, Eesti Tööandjate Keskliit ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, samuti huvigrupid, näiteks Eesti Töötervishoiuarstide Selts, Eesti Advokatuur, Eesti Punane Rist ja Eesti Puuetega Inimeste Koda.
Kooskõlastamisele esitatud eelnõuga saab tutvuda
SIIN.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
„Tervisekindlustus ei ole enam pelgalt haiguste raviks tehtav kulutus, vaid nutikas investeering töötajate heaolusse ja ettevõtte tootlikkusse. Üha enam tööandjaid mõistab, et tervise edendamine algab ennetusest, mitte siis, kui probleemid juba ilmnevad,“ ütleb Confido Terviselahenduse tootejuht Liis Ader.