Kui inimeste terviseandmed hakkavad digitaalselt Eesti ja Soome vahel liikuma, siis võidavad sellest tuhanded inimesed, kes sageli üle lahe sõidavad. Elu muutub lihtsamaks patsientidel, aga ka arstidel ja apteekritel. Need muudatused on selgelt meie kaasmaalaste huvides.
Laiemaks eesmärgiks on elektrooniliste retseptide ja haiguslugude vahetamine ka teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega. Piiriüleseks andmete edastamiseks on juba valmis ka Portugal ja Horvaatia.
Eesmärk laieneda
Lisaks tuleb andmed tuleb liikuma saada ka muudes valdkondades. Naaberriigis elades ja töötades peavad meie inimesed esitama erinevaid tõendeid Eesti registritest, mis suurendab ka siinsete ametiasutuste koormust, tekitades mõttetut bürokraatiat. Kuna vajalikud andmed on elektroonilistes registrites olemas, tuleb Soome ja Eesti asutuste andmebaasid panna omavahel automatiseeritult suhtlema. Selleks on ideaalne platvorm meie endi loodud X-tee, mis juba on Soomes kasutusel.
Töö käib praegu selle nimel, et mõlema riigi haigekassa, maksu- ja tolliamet, liiklusregister ning rahvastikuregister asuksid esimestena andmeid vahetama.
Riikidevahelise digikoostöö käimalükkamise kõrval ei tohi aga unustada, et tõsist arendamist vajab ka Eesti erinevate andmebaaside suhtlus. See on üks olulisemaid eeldusi meie riigi tõhusamaks juhtimiseks ja teenuste pakkumise parandamiseks.
* Artikkel on ilmunud Äripäevas.