OKR („objectives and key results”) on töö eesmärgistamise metoodika, mille esimesi kasutajaid oli Google. Nüüdseks on OKR-süsteem üsna laialt levinud ning Eestis kasutavad seda peamiselt IT-ettevõtted. Tegelikult sobib see metoodika kõigi valdkondade ettevõtetele.
- Cash On Go hubases töökeskkonnas on OKR-metoodika omaks võetud. Foto: Johan-Paul Hion
Eesmärkide seadmiseks kasutatakse enamasti SMART, MBO, KPI jt tuntud mudeleid. OKR-id aga aitavad seatud eesmärkide kaudu keskenduda protsessile, mis omakorda viib kõige olulisema ehk põhitulemuseni. Tulemused on seotud eesmärkide, mitte otseselt tööülesannetega. Seepärast keskenduvad edukad ettevõtted käputäiele algatustele ning lükkavad vähem olulised asjad kõrvale. Juhid pühenduvad nendele prioriteetidele nii sõnas kui ka teos. Nad sõnastavad selle, millised on ettevõtte prioriteedid teatud perioodiks ning kuhu peavad inimesed oma jõupingutused suunama. Efektiivne eesmärgistamise süsteem algab tippjuhtide otsusest, kuhu investeerida aega ja energiat.
Seotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.