Autor: Personaliuudised.ee • 22. november 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

CV Keskus: tööjõupuudus on kasvatanud iga teise töötaja töökoormust

CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt
Foto: Veiko Tõkman
CV Keskuse igasügisene suur tööturu-uuring näitab, et tööjõupuudus on kasvatanud olemasolevate töötajate töökoormust ja muutnud ettevõtete eesmärkide saavutamise raskeks. Uute töötajate värbamist takistavad aga töövõtjate ebapiisavad oskused ja kõrged palgaootused.

„Meie igasügisesest tööturu-uuringust, milles osales 1034 tööandjat, selgus, et tööjõupuudus on kasvatanud pea poolte (46,7%) töötajate töökoormust ning muutnud ettevõtete eesmärkide saavutamise ja kvaliteedi tagamise raskemaks. Veelgi enam pidurdab töökäte nappus märkimisväärselt ka ettevõtete arengut ja innovatsiooni,” ütles CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt. „Uute töötajate värbamist takistavad uuringu kohaselt enim töövõtjate ebapiisavad ametialased oskused, mis viitab töötajate pakutava ja tööandjate nõudluse lahkhelile, kuid ka tööotsijate kõrged palgaootused.”

Henry Auväärt sõnas, et koguni 64,3% küsitletuist tõi uute töötajate värbamise peamise takistusena välja töösoovijate ebapiisavad ametialased oskused või teadmised. „Eesti tööturg on kiiresti muutumas. Kuigi kandideerimiste arv on täna rekordkõrgel tasemel ja aastas vahetab tööd pea iga neljas töövõtja, ei suuda turg nõudlusele vastata,” kommenteeris uuringut Henry Auväärt. „Noored ei ole enam valmis tegema töid, mille järele tööturul endiselt vajadust on, ja seepärast puuduvad neil ka vastavad ametialased oskused. Kiirele arengule on jalgu jäämas ka haridussüsteem – Eesti tööturule siseneb igal aastal tuhandeid noori, kes värskelt õpitud teadmiste ja oskustega tööturul mitte mingisugust konkurentsieelist ei saavuta ja jäävad passiivseks või liiguvad töökohtadele, mis neid tegelikult ei kõneta.”

37,9% tööandjatest nimetas Henry Auväärti sõnul takistusena ka töövõtjate puudulikku meeskonnatöö ja koostöö oskust, 36,6% leidis, et takistuseks on töötajate ebapiisav oskus oma aega ise planeerida ja oma töös prioriteete seada. „30,9% tööandjates arvates ei ole töötajad avatud aga klientidega suhtlemisele ja 30,7% tööandjatest nimetas takistusena töösoovijate oskust lahendada keerulisi probleeme, ülesandeid või konflikte,” lisas Henry Auväärt. „Kolmandik tööandjatest (29,4%) nimetas probleemiks ka töösoovijate oskus ja valmisoleku teha lihttööd.”

 

Foto: CV Keskus

Sobivate töötajate leidmise on uuringu järgi muutnud keerukamaks ka see, et tööotsijate palgaootused on tööandjate arvates liiga kõrged, nii vastas koguni 59,1% küsitletuist. „Seega on tööjõupuuduse taga ka väga kõrge palgasurve, millele reageerib kolmandik tööandjatest järgmisel poolaastal palgatõusuga,” lausus Henry Auväärt. Palgatõusu plaani veavad haridus- ja tervishoiu sektori tööandjad (enam kui 40% vastanutest plaanib palku tõsta), mis arvatavasti tuleneb suuresti uuel aastal rakenduvatest seadusemuudatustest. Töövõtjate palgasurvet on aga tunda pea kõigis valdkondades, kuid keskmisest enam tööstus- ja tootmis-, müügi-, majutus- ja toitlustus-, hulgi- ja jaekaubanduse ning infotehnoloogia sektori tööandjatel. Iga neljas tööandja väitis, et korrigeerib palgataset regulaarselt igal aastal.

 

Foto: CV Keskus

Tööjõupuuduse suurim mõju väljendub olemasolevate töötajate kasvanud töökoormuses – nii vastas koguni 46,7% küsitletuist. Lisaks märkis kolmandik tööandjatest, et ettevõtte eesmärkide saavutamine on muutunud raskemaks ja neljandiku sõnul on ka klientide soovidele vastutulek muutunud keerukamaks. Tervelt kolmandik tööandjatest (28,2%) ei ole aga suutnud innovatsiooni piisavalt panustada – 12,4%-l tööandjatest on pidurdunud uute toodete arendamine ja 15,8%-l on aeglustunud uute töömetoodikate või tehnoloogiliste uuenduste kasutuselevõtt.

CV Keskus korraldab kord aastas sügisel suurt tööandjatele suunatud tööturu-uuringut. Uuringus osalevad tööandjad annavad läbilõike Eesti ettevõtetest nii ettevõtte suuruse poolest kui ka tegevusvaldkonniti ja piirkonniti. Tänavu andsid uuringusse oma panuse 1034 Eesti tööandjat.

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456