• 06.02.19, 14:53
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mida on uut ärisaladuse kaitses?

2018. aasta lõpus jõustus uus ebaausa konkurentsi takistamise ja ärisaladuse kaitse seadus, mis viib Eesti õiguse kooskõlla Euroopa Liidu 2016. aastal vastu võetud ärisaladuse kaitse direktiivi nõuetega. Seadus tõstab ärisaladuse kaitse ja kõlvatu konkurentsi takistamise konkurentsiseadusest välja ning seab nad senisest tugevamale positsioonile.
Eversheds Sutherland partnerid Maarja Junti ja Risto Rüütli
  • Eversheds Sutherland partnerid Maarja Junti ja Risto Rüütli
Lisaks muutuvad rangemaks vastavate kohustuste rikkumise eest määratavad karistused. Seadusemuudatus puudutab kõiki ettevõtjaid, kuna äritegevuses on alati hulk teavet, mis annab konkurentide ees eelise ja mida seetõttu teistega jagada ei tahaks.

Mis on ärisaladus?

Uus seadus sätestab ärisaladuse üldise definitsiooni. Selle kohaselt peab teave ärisaladuseks liigitumise jaoks vastama kolmele tingimusele.
1. See ei ole üldteada või kergesti kättesaadav sellise teabega tavapäraselt tegelevatele isikutele.
2. Teabel on kaubanduslik väärtus oma salajasuse tõttu ja
3. Teabe üle seaduslikku kontrolli omav isik on võtnud kasutusele meetmeid selle salajas hoidmiseks.

Mis on suurim muutus võrreldes varasema olukorraga?

Esiteks on uues seaduses täpsemalt määratletud, mis on ärisaladuse ebaseaduslik saamine, kasutamine ja avaldamine. Teiseks sisaldub seaduses ebaseadusliku saamise, kasutamise ja avaldamise keeld. Ärisaladuse omanikule on sellise keelu rikkumise korral rikkuja vastu lubatud kasutada erinevaid meetmeid. Seaduses on selgitatud kahju hüvitamise ulatust, mis võimaldab hüvitist nii varalise kui mittevaralise kahju eest.
Peagi tulekul!
Teemat käsitleb lähemalt 13. veebruaril toimuval ärisaladuse kaitse veebiseminaril advokaadibüroo Eversheds Sutherland Ots & Co partner Risto Rüütel. Seminaril räägitakse lähemalt, kuidas tagada, et ettevõttes on kasutusele võetud vajalikud meetmed ärisaladuse kaitsmiseks. Ühtlasi räägib Risto, kuidas uue seaduse mõju oma töölepingutes kajastada ja sellest kõige efektiivsemalt kasu saada.
Oluline mõju tekib muutusest vaidlevate poolte jõudude tasakaalus ja tõendamiskoormises. Varasemalt oli seadus pigem õigusrikkuja poole kaldu ja ärisaladuse omanikul oli keerulisem ülesanne rikkumist tõestada. Nüüd on ärisaladuse omanik oluliselt paremas olukorras, kuna ärisaladuse mõiste ja kaitsmise tingimused on selgelt määratletud. Samuti on kahju hüvitamise liikide ja ulatuse sätestamisega õigussuhetesse täiendavat selgust toodud.
Karistusseadustiku muudatus, mis võimaldab isikuid ärilisel või kahju tekitamise eesmärgil ärisaladuse rikkumise eest karistada, loob isikute vastutusele konkreetsed alused. Seega peaks nüüd rikkumise korral olema lihtsam rikkujale karistust määrata, kuid lisaks toimib karistuse oht loodetavasti ka rikkumisi ennetavalt. Seminaril tuuakse välja vastutuse piirangud ning arutatakse lähemalt ärisaladuse omanikule rikkumise korral saadaval olevaid meetmeid.

Milline on kõige efektiivsem viis ennast ärisaladuse omanikuna kaitsta?

Kindlasti peab üle vaatama kõik lepingud, mis sõlmitakse töötajate või muude isikutega, kes omandavad ligipääsu ärisaladusele, sh väliste õigusnõustajatega, audiitoritega, PR-nõustajatega jne. Oluline on konkreetselt piiritleda, mis on ettevõtte tegevuse mõistes ärisaladus ja millised tegevused sellega on keelatud. Seadus sätestab küll nüüd uue ja laiema konfidentsiaalsuskohustuse, kuid alati on targem enda jaoks olulised punktid läbi mõelda ja täpselt määratleda. Samuti on kasulik mõelda sise-eeskirjade kehtestamisele (kui seda pole veel tehtud), mis määratlevad nii ettevõttele kuuluvate ärisaladuste koosseisu ja tunnused kui ka andmete käitlemisega kaasnevad õigused ja kohustused.
Igal juhul tuleb arvestada, et erineva tasandi töötajatele kohalduvad erinevad kohustused – kindlasti peab põhjalikumalt kaaluma, milliseid piiranguid seada ettevõtte erinevate osade juhtidele, samas kui tavatöötajate kokkupuude salajase teabega on üldjuhul piiratum ja seega on nende õiguste ja kohustuste määratlemine üldjuhul lihtsam. Töötajad aga peavad ka ise selgelt mõistma, mis on ettevõttes ärisaladus ja mis mitte. Selle jaoks tuleb teha teavitustööd, vajalikud dokumendid ja teave vastavalt märgistada ning mistahes muutuste korral teabevaldajaid vastavalt teavitada.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.04.25, 10:59
Suurim valik tööpakkumisi on CV.ee tööportaalis
Suurima arvu tööpakkumisi leiad CV.ee tööportaalist – kinnitavad 2025. aasta värsked andmed.

Hetkel kuum

Swedbanki jõusaal. Foto on illustratiivne.
Uudised
  • 24.04.25, 10:43
Erisoodustusmaksu vaba 400 eurot | Enamikul vanast harjumusest vaid sporditoetus, aga valik väga lai
Vaata hinnavõrdlust - riiklik vs tööandja tervisekindlustus
Kevad ja värvilised lilled teevad meele rõõmsaks.
Uudised
  • 25.04.25, 10:25
Uuring: kõige vähem tunnetavad tööstressi personalitöötajad
Mis valdkonna töötajad on kõige suuremas läbipõlemisohus?
Advokaadibüroo Rask partner Annika Vait.
Uudised
  • 24.04.25, 08:45
Advokaat ebavõrdsusest: jälle üks tööandja “unustas” emapuhkuselt tulija palgatõusu
Tõde on valus kuulata. Foto on illustratiivne.
Uudised
  • 23.04.25, 10:04
Üleilmne personalitöö uuring | 4 müüti, mis kõige rohkem pärsivad töötajate tootlikkust
Kontoritöötajate suurema produktiivsuse müüt purustatud
Palgalõhe meeste kasuks üle 20% on Eestis viiel tegevusalal: finants- ja kindlustus (25,5%), info ja side (24,4%), hulgi- ja jaekaubandus, mootorsõidukite ja mootorrataste remont (23,5%), tervishoid ja sotsiaalhoolekanne (20,7%) ning töötlev tööstus (20,2%).
Uudised
  • 24.04.25, 14:27
Sooline palgalõhe on suurim finants- ja kindlustussektoris
Pankurihärradel naiskolleegidest 25% kõrgem palk
Tööandjate keskliidu juht Hando Sutter Kommunikatsioonijuhtimise aastakonverentsil 2024.
Uudised
  • 29.04.25, 10:25
Tööandjad survestavad bürokraatia kärpimist – mis võiks muutuda personalijuhi jaoks?
Tööandjad ei taha avalikustada palgavahemikke nagu eurodirektiiiv ette näeb
Saku Õlletehases õnnestus 2024 tööõnnetusi vältida.
Uudised
  • 28.04.25, 12:39
Õlletehas võttis kasutusele tööohutuse LO/TO-programmi ja sai tulemuseks 0 tööõnnetust
Üle Eesti hukkus mullu tööülesandeid täites 14 inimest.
Suurim valik tööpakkumisi on CV.ee tööportaalis
  • ST
Sisuturundus
  • 03.04.25, 10:59
Suurim valik tööpakkumisi on CV.ee tööportaalis

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele