• 04.09.18, 13:12
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Õppepuhkus, kui õpitav eriala ei ole tööga seotud

Tööinspektsiooni nõustamisjurist Ülle Kool selgitab, kuidas täiskasvanute koolituse seaduse alusel õppepuhkust saada.
TäKS ei näe ette õppepuhkuse andmisel erandeid täis- ja osalise tööaja alusel töötavatele töötajatele.
  • TäKS ei näe ette õppepuhkuse andmisel erandeid täis- ja osalise tööaja alusel töötavatele töötajatele. Foto: Pixabay.com
Lugeja küsib: Töötan hotellis osalise tööajaga toateenijana ja õpin rakenduskõrgkoolis sotsiaaltöö erialal. Soovin kasutada õppepuhkust ja esitasin tööandjale avalduse, kuid ülemus keeldub õppepuhkust andmast. Kas tööandja võib keelduda õppepuhkuse andmisest põhjusel, et ma ei tööta õpitaval erialal ja töötan osalise tööajaga?
Vastab tööinspektsiooni nõustamisjurist Ülle Kool: Täiskasvanute koolituse seaduse (edaspidi TäKS) kohaselt antakse töötajale tasemeõppes õppepuhkust kuni 30 kalendripäeva kalendriaasta jooksul, millest 20 kalendripäeva eest maksab tööandja töötajale keskmist kalendripäevapõhist õppepuhkusetasu. TäKS ei erista erinevaid tasemeõppeid. See tähendab, et ükskõik millisel töökohal töötaja ettevõttes töötab, siis tasemeõppes (keskharidus, keskeri, bakalaureus vms) õppides peab tööandja töötajale õppepuhkust andma ja selle eest ka tasu maksma.
TäKS ei kehtesta, milliste õppetegevuste jaoks võib õppepuhkust kasutada. Õppepuhkuse kasutamine on töötaja otsustada ning õppepuhkust võib kasutada näiteks loengutel osalemiseks, eksamite/arvestuste sooritamiseks, iseseisvaks tööks raamatukogus, kodus jne. Õppepuhkus ei pea olema võetud ainult sessioonide ajal. Teisisõnu on õppepuhkuse eesmärk anda töötajale vaba aega õppimiseks.
TäKS ei näe samuti ette õppepuhkuse andmisel erandeid täis- ja osalise tööaja alusel töötavatele töötajatele.
Seadus ei kohusta töötajat õppepuhkust võtma ühe osana. Õppepuhkuse kasutamise jätab täiskasvanute koolituse seadus töötaja otsustada. Seega võib töötaja võtta õppepuhkust vajadusel tööpäevades, näiteks esmaspäevast kolmapäevani.
Õppepuhkusele jäämisest teatab töötaja kirjalikult vähemalt 14 kalendripäeva ette.
Allikas: tooelu.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.09.24, 11:54
Lisab hoogu! Kvaliteetne tööjalats mõjutab tulemusi arvatust palju rohkem
Töö- ja turvajalatseid tootva Soome ettevõtte Sievi Jalkine OY Baltikumi müügijuht Ülar Verev ütleb, et väga paljudes valdkondades on oluline pöörata igapäevatöö käigus tähelepanu töötajate turvalisusele ja ka sellele, milliste omadustega töö- või turvajalatseid kantakse.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele