Alates 1. augustist alustas Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE 4-päevase töönädala katsetamisega. PARE tegevjuhi Kai Saardi sõnul on see hea võimalus hoida töötajate vaimset tervist ning pikas perspektiivis töötajaid leida ja hoida.
- PARE tiim on kuuajase testperioodi vältel tundnud suuremat töömotivatsiooni, selgemat fookust ja kasvanud vastutust. Foto: PARE
„4-päevast töönädalat on mõnes Eesti ettevõttes juba rakendatud – oleme näiteks kuulnud Scoro kogemust –, ent enamiku organisatsioonide praktikasse see veel jõudnud ei ole. Jah, pakutakse laiemas vaates aja- ja kohapaindlikkust, populaarne on hübriidtöö mudel, mis mõlemad on ääretult olulised, aga meie soov on katsetada väga konkreetselt just lühemat töönädalat,“ kommenteeris otsust Kai Saard.
Seotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.