Ära karda meeskonnaga suhtlemist väljaspool töörolli

Suhtlemistreener Kristel Jalak
Suhtlemistreener Kristel Jalak

Usalduse tekkimine võtab aega, eelkõige eeldab see inimlikke kontakte, kus avatakse ennast veidi rohkem, kui töö seda nõuab.

Mulle meenub üks hiljutine juhtum, kus small talk´i koolitusele soovis tulla juht, kellele tema juht oli ette heitnud, et ta ei oska alluvatega rääkida muust kui nende tööga seonduvatest teemadest.

Ilmselt ei suuda seda juhti aidata ainult see koolitus, sest põhjus on tegelikult muus. Väga harva peitub probleem oskuses kui sellises – me kõik oskame rääkida. Samas on see eestlastele omane joon, et ollakse väga sõnaahtrad.

Milles siis asi? Ühelt poolt kindlasti hoiakus, et „meil lobisemise eest palka ei maksta”. Oleme tulnud siia tööd tegema ja tööst vaid räägimegi. Teisalt kammitseb hirm või ärevus selle ees, et äkki lastakse keegi endale liiga lähedale, peaaegu et sõbraks. Lähedus võib olla ebamugav ja hiljem on ehk  keeruline seda inimest juhtida.

Õige! Juhil tulebki hoida teatud distantsi enda ja meeskonna vahel. See aga ei tähenda, et juht ei peaks üldse huvi tundma alluvate väljaspool tööaega toimuva elu ja tegevuse vastu.

Patrick Lencioni oma raamatus „5 põhjust, miks meeskonnad ei toimi” rõhutab, et efektiivse meeskonna toimimise aluseks on usaldus. Usaldus selles mõttes, et sa julged näidata välja oma haavatavust, julged tunnistad, et ei saa aru või ei saa hakkama mõne ülesandega. Kui meeskonnas sellist usaldust pole, siis ei juleta küsida abi ja nõu, koostöö on pärsitud ning hakkavad tulema vead.

Usalduse tekkimine võtab aega. Eelkõige eeldab see inimlikke kontakte, kus avatakse ennast veidi rohkem, kui töö seda nõuab. Siit minu üleskutse juhtidele: ei maksa karta inimlikku mõõdet ja väljaspoole töörolli jäävat suhtlemist. Juht võib siin olla eeskujuks, tunda huvi alluvate elu vastu ning rääkida rohkem ka endast – näiteks oma hobidest, kooliajast, tagantjärgi naljakatest eksimustest vms.

  • Kristel Jalak

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Valdkonna töökuulutused