Kuidas saada heast meeskonnast suurepäraseks meeskonnaks?

meeskond
Meeskonna optimaalseks suuruseks pakuvad eksperdid kuni kaheksa inimest, sealt...

Kui ei suudeta täita hea meeskonna eeltingimusi, siis on parem, kui meeskonda ei loodakski.

Sellisele järeldusele jõudsid Harvardi ülikooli eksperdid uuringus tulemusel, mille käigus jälgiti 120 tippjuhtide meeskonna käekäiku kümne aasta jooksul. Meeskondadeks olid tippjuhtide meeskonnad väikefirmadest kuni hiigelkonglomeraatideni, sh IBM, Unilever, Shell, Philips jt.

Eksperdid jälgisid meeskondade tegemisi, kogusid andmeid tulemuslikkuse, dünaamika ja meeskondade olemuse kohta ning lasksid 12 tippkonsultandil ja coach’il hinnata meeskondi kolmes kategoorias.

  • kas ja kuidas meeskonna tulemuslikkus vastas meeskonna endi liikmete ja organisatsiooni töötajate ootustele?
  • kui hästi tegid meeskonna liikmed omavahel koostööd – kasutasid ära üksteise tugevusi, pühendusid ühisele sihile jne?
  • kas meeskond tegeles ja toetas pidevalt iga üksikliikme personaalset arengut?

Eksperdid leidsid, et ehkki harva, leidus siiski meeskondi, kes said kõrgeid punkte kõigis kolmes kategoorias. Enamikul meeskondadest jäi puudu 1–2 kategooriat ja leidus ka meeskondi, kus kõigile kolmele küsimusele oli vastus negatiivne.

Eksperdid töötasid tulemustele tuginedes välja n.ö rusikareeglid meeskondade tarvis. Ehk kuus tingimust, mis on vajalikud selleks, et a) tegemist oleks päriselt meeskonnaga ja b) et meeskond kasvaks heast suurepäraseks. Niisiis…

1. Päris meeskond

Ehk tegu peab olema päris meeskonnaga, kus on täidetud kolm kriteeriumi:

  • sõltuvus üksteisest – meeskonna liikmed peavad tegema koostööd, et saavutada ühine siht;
  • meeskonnal on piirid – peab olema selge, kes on meeskonnas ja kes ei ole (muuseas, vaid 7% meeskondadest teadis kindlalt, kes on meeskonna liikmed);
  • stabiilsus – hea meeskond vajab kokkutöötamiseks teatud aega.

2. Innustav siht

Meeskonna eesmärk ja tähendus ei ole selle liikmete panuste summa ja ei ole ka sama mis organisatsiooni eesmärk. Iga meeskond peaks endalt küsima: mis on see siht, mille saavutamiseks on meeskond loodud ja mida ükski teine meeskond organisatsioonis ei saa saavutada?

3. Õiged inimesed

Muidugi, kompetentsus ja oskused. Ja empaatia ja ausus nii enda kui teiste suhtes. Ja meeskonna kontekstis on olulised veel kaks eeldust: võime näha oma rolli ja vastutust meeskonnas laiemalt, kui seda näeb ette formaalne struktuur või tööülesanded, ning teiseks pühendumine ühisele sihile.

4. Kindel struktuur

Meeskonna optimaalseks suuruseks pakuvad eksperdid kuni kaheksa inimest, sealt edasi kipub tekkima liiga palju probleeme kommunikatsioonis, omavahelistes suhetes (suhete arve kasvab liikme lisandudes kiiresti), personaalses lähenemises.

5. Organisatsiooni toetus

Igal heal meeskonnal peab olema ligipääs vajalikule infole, võimalus kasutada ja otsustada erinevate vahendite üle, et saavutada sihti.

6. Oskuslik meeskonna coach’ing

Ehk iga meeskond peaks tegelema teadlikult oma meeskonna arendamisega. „Parimad meeskonnad on pidevalt coaching’us,” ütlesid eksperdid. Uuringu tegijad tuvastasid, et parimate meeskondade juhid on loomulikult keskendunud meeskonna väliste eesmärkide saavutamisele ehk sisuliselt selle ülesande täitmisele, milleks meeskond on loodud. Ent teisalt on juhid keskendunud meeskonnasiseste sihtide saavutamisele, kus eesmärk on meeskonna kui sellise areng. Parimates meeskondades ei tegelenud coaching’uga ainult juht, vaid ka teised meeskonna liikmed, ja välist coach’ikasutati meeskonna järgmisele tasemele aitamiseks.

Nii lihtne see ongi!

Allikas: Raimo Ülavere blogi

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Valdkonna töökuulutused

AZETS INSIGHT otsib särasilmset PERSONALISPETSIALISTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

05. märts 2019