10. detsember 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ergonoomika: moesõna või teadus?

Sõna ergonoomika kasutatakse vahel tühja moesõnana, näiteks erinevate toodete iseloomustamiseks. Tegelikult on tegemist laia ja mitmekesise teadusharuga.
Autor Liina Pääbo

Osal juhtudest on põhjust seda teha ning ergonoomiline toode ongi töötajale parem ja ka teaduslikult tõestatult parem. Teistel juhtudel on tegemist pigem trikitamise ja reklaamiga. Küll aga ei saa ergonoomikast rääkida üksnes töövahendite, nt laua või tooli puhul, ergonoomika valdkond on palju laiem.

Ergonoomika on tõeliselt mitmekesine teadus, kus tegutsevad kinesioloogia, psühholoogia, inseneeria, tegevusteraapia, füsioteraapia ja meditsiinitaustaga spetsialistid. Ergonoomika eesmärk on töö sobitamine töötajaga, mis hõlmab nii füüsilisi, psühhosotsiaalseid kui organisatsioonilisi tegureid. Rahvusvahelise Ergonoomika Assotsiatsiooni (International Ergonomics Association) definitsiooni järgi on ergonoomika eesmärk "soodustada inimese heaolu ja süsteemi toimimist".

Kui vaadata kitsamalt töötaja ergonoomilisi töövõtteid, siis nendegi puhul on oluline sobitada töö töötajaga. Ergonoomiliste töövõtete puhul säilitatakse liigeste keskasend (neutraalne asend), hoitakse raskust või tehakse tööd jõutsoonis (keha lähedal, rinna keskosast reie keskosani), vahetatakse sageli asendeid, vähendatakse jõukasutust, võimalusel kasutatakse raskuste tõstmiseks abivahendeid. Kui seda ei saa teha, kasutatakse pigem suuri lihasgruppe ja sümmeetriliselt.

Millised on ergonoomika põhitõed töötaja jaoks?

Säilita neutraalne asend

Tööta jõutsoonis/ mugavustsoonis

Tee liikumispause (liigu vara, liigu sageli)

Vähenda liigset jõukasutust

Vähenda korduvaid tööliigutusi

Vähenda kontaktstressi

Vähenda vibratsiooni

Taga piisav valgustatus

Allikas: Tööfüsioteraapia.ee

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456