Inimene on üldiselt sitke ja võimeline pingeliste perioodidega – olgu tööalased või eraelulised – toime tulema, kui tema meelerahu tagala on korras.
- Meelerahu konverents 2024: Kindlusta oma tagala! sümbol on sipelgas. Sipelgad on oma tagala kindlustamisel meist oluliselt tõhusamad. Näiteks ehitavad pesa vana kasetüve otsa, küllap põhjusega. Foto: Aira Tammemäe
Jamad algavad samas paljuski sellest, kui ootamatud pingelised olukorrad tekivad üldise ärevuse foonile, arvab suhtlemispsühholoogia koolitaja ning Meelerahu konverentsi programmijuht Aira Tammemäe. Tema sõnul saab iga juht anda oma inimestele võimaluse meelerahu tagala auditiks ja seda just aasta 2025 väljakutsetele mõeldes.
Sa teed aasta lõpus Meelerahu konverentsi juba 12. korda. Miks sa seda teed?
Mõtlen, et enamikule meist on vaja üht meelerahu päeva. Paned muud tegemised pausile ja tegeled ainult enda heaoluga. Kuna aasta 2025 ei tule tõenäoliselt lihtne, saab tööandja oma inimeste meelerahu tagala ära kindlustada. Ma usun, et töötajate vaimne tervis on äri edukuse vaates oluline.
Selle aasta Meelerahu konverentsi fookus on tagala kindlustamisel. Miks see just praegu oluline tundus?
Olen kuulanud ja jälginud kriisi kujunemise lugusid. Inimene on üldiselt sitke ja võimeline pingeliste perioodidega, olgu tööalased või eraelulised, toime tulema, kui tema meelerahu tagala on korras. Jamad algavad paljuski sellest, kui ootamatud pingelised ajad tekivad üldise ärevuse foonile. Ühe või teisega saaks hakkama, aga kui ärevus muudkui ketrab ja siis juhtub midagi ebameeldivat, tekib vaimse tervise kriis. Seetõttu ongi nii oluline oma vaimse tervise tagala korda teha, sest elus ja äris ikka juhtub, seda me vältida ei saa. Küll aga saame vähemalt korra aastas meelerahu tagala audit ära teha, et seal oleks asjad korras.
Mida tähendab meelerahu tagala sinu jaoks?
Kui peas ketravad kogu aeg negatiivsed mõtted või lahendamata küsimused, siis kütab see taustaärevust, mis on ohtlik pinnas vaimsete kriiside tekkeks. Arukate inimestena saame need küsimused auditi käigus lauale panna ja ära sõnastada, ainult siis on võimalik lahenduse poole liikuda. Ebamäärasus kurnab. Kui pilt on klaar, liigub ka fookus rohkem lahendustele. Inimene on selles mõttes kummaline, et kipub ketrama just negatiivseid mõtteid. See pole ju tavaline, et näiteks enne uinumist tulevad nagu iseenesest pähe kõik möödunud päeva õnnestumised või toredad hetked. Häid asju on meie elus palju, aga me ei mõtle neile päevast päeva. Meelerahu päeval saab tasakaalu uuesti paika.
Rahulolematus, samas hirm midagi muuta. Siin saavad kokku tööväsimus ja ebakindlus tuleviku ees. Kui meelerahu tagala on kindel, vähendab see ka hirmu muutuste ees ja toetab stressirattast väljaastumise võimekust.
Kes on Meelerahu konverentsi sihtrühm? Keda ootad osalema?
Eks see on paljuski ikka juhtide otsus. Programm on valmis tehtud, meeskonna meelerahu teemadega tegelevad sellel päeval parimad professionaalid. Juht saab vaid otsustada, kellele oma meeskonnast meelerahu päeva pakkuda. Kusjuures, mida suuremale hulgale, seda soodsam on ka pileti hind. Aga iga inimene võib otsustamise enda kätte võtta. Erinevalt enamikust Äripäeva konverentsidest on Meelerahu konverentsil osalenud ligikaudu kolmandik külalistest eraisikuna, nende jaoks on ka
piletihind eriti soodne.
Milliseid organisatsiooni ja inimese jaoks olulisi probleeme Meelerahu konverents lahendab?
Tööväsimus. Ma näen seda praegu palju. Erinevalt läbipõlemisest ei ole tööväsimuse põhjuseks liiga suur töökoormus, vaid pidev tunne, et jooksed nagu peaga vastu seina, täidad mingeid nõmedaid eesmärgita ülesandeid, tulemust ei näe. Arvestades olukorda majanduses laiemalt, tunnevad töötajad end olevat ummikus, kinni täitmata ülesannetes, mille täitmine ei sõltu otseselt neist, ka eduelamuse puudumine või rutiinsed tegevused, millel pole nagu tähendust. Meelerahu konverentsil on kaks head lugu, kuidas lahendada tööväsimusega seotud ummikut.
Ebakindlus tuleviku ees. Mis siis, kui … Olukord turul läheb veel hullemaks, kaotan töö, ei tule rahaliselt toime, tervisega juhtub midagi. Need on puhtalt meelerahu tagala küsimused. Isegi pelgalt ebakindlust tekitava olukorra enda jaoks selge sõnastamine juba vähendab taustaärevust. Meelerahu konverents ei aita ainult küsimusi sõnastada, vaid pakub ka professionaalide toel plaani tagala kindlustamiseks neljas vaates: töö, raha, tervis, kodu.
Rahulolematus, samas hirm midagi muuta. Siin saavad kokku tööväsimus ja ebakindlus tuleviku ees. Kui meelerahu tagala on kindel, vähendab see ka hirmu muutuste ees ja toetab stressirattast väljaastumise võimekust.
Suhted. Kes on sinu tagala? Suhted tööl ja kodus, ka suhe iseendaga on oluline.
Meelerahu konverentsi sümboliks oled valinud sipelga. Miks?
Mulle meeldib oma maakodus Muhus sipelgaid jälgida. Nad on ülilahedad, askeldavad pidevalt nagu meie, küll aga erinevalt meist peamiselt oma tagala ehk pesa kindlustamiseks. Vahel üllatavad, näiteks juba viis aastat on mul seal üks pesa vana kasetüve otsas, küllap põhjusega. Vahel panevad otsustega mööda ka, näiteks ühel talvel ehitasid oma pesa mulle majja. Kevadine päästeoperatsioon oli meile kõigile keeruline. Aga üldiselt on sipelgad arukad ja teavad, mis on päriselt oluline.
Meelerahu konverents 2025 toimub
6. detsembril otseülekandena meelerahu stuudiost ja on järelvaadatav kuni 6. jaanuarini. Osaleda saab seega
kohast ja ajast sõltumata. Konverentsil esinevad kliiniline psühholoog
Pärtel Poopuu, organisatsiooniterapeut, Tartu Ülikooli doktorant
Endel Hango, Eesti parima koolitaja tiitliga pärjatud
Alar Ojastu,
Jaanus Kangur ja
Remo Ojaste ning veel paljud meelerahu asjatundjad. Kokku on programmis
8 ettekannet, 3 kogemuslugu ja koos osalejatega tehakse läbi 5 meelerahu toetavat harjutust. Vaata Meelerahu konverentsi programmi
SIIN ja kingi see päev oma meeskonnale või iseendale.
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.