Kas töölähetus, lähetatud töötaja või renditöö? Õige vormi valik säästab riske ja kulusid
Töötajate suunamine välisriiki võib olla kasulik nii ettevõttele kui ka töötajale, kuid valesti valitud töövorm võib kaasa tuua ootamatuid juriidilisi ja maksukohustusi. Kas tegemist on töölähetuse, lähetatud töötaja või renditööga? Erinevused nende kolme vahel mõjutavad töötingimusi, maksustamist ja vastutust.
Fotol vasakult: Kadi Keskküla, Tarvi Langus ja Mari Stamberg Foto: BDO Eesti
Tänapäeva töökeskkond on muutunud laialdasemaks ning tegutsetakse üha rohkem piiriüleselt. Ettevõtted laienevad uutele turgudele, projekte viiakse ellu rahvusvahelises koostöös ja töötajad on valmis avastama võimalusi koduriigist eemal. Välismaale tööle minnes või saates tekib tihti küsimus: mis vormis see täpsemalt toimub? Kas tegemist on töölähetuse, lähetatud töötaja või hoopiski renditööga? Kuigi kõik need mõisted tähistavad sisuliselt töötamist väljaspool kodumaad, on neil olulised juriidilised ja praktilised erinevused. Välismaal töö tegemise vormi mõistmine aitab vältida segadust ja probleeme nii tööandjale kui ka töötajale.
Renditöötajatel pole tänapäeval sugugi halvemad töötingimused kui neil, kes on otse ettevõttesse tööle läinud. “Tööjõuturg on tugevalt muutunud ja renditööjõudu vahendavast firmast saanud personalijuhtidele väärt koostööpartner,” kinnitab tööjõu rendi- ja värbamisettevõtte Finesta tööjõu rendiosakonna juht Kerli Kadak.
Renditöö puhul on tegemist kolmepoolse töösuhtega. Kui klassikalises töösuhtes osaleb kaks poolt – töötaja ja tööandja –, siis renditöö korral osaleb töösuhtes ka kolmanda poolena kasutajaettevõtja.
Mis vahe on renditööjõul, ajutisel tööjõul ja välistööjõul? Renditööjõu, ajutise tööjõu ja välistööjõu kasutamine Eestis on aastatel 2022–2023 tekitanud palju arutelusid. Seadusandluses on tehtud muudatusi, kuid pretsedentideta on nende tõlgendamiseks ruumi rohkesti.
„Tervisekindlustus ei ole enam pelgalt haiguste raviks tehtav kulutus, vaid nutikas investeering töötajate heaolusse ja ettevõtte tootlikkusse. Üha enam tööandjaid mõistab, et tervise edendamine algab ennetusest, mitte siis, kui probleemid juba ilmnevad,“ ütleb Confido Terviselahenduse tootejuht Liis Ader.