• 29.03.16, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kuidas hinnata töövahendi ohutust?

Tööinspektsiooni iganädalane lugejaküsimus ja vastus keskenduvad seekord ketassaega töötamisel juhtunud tööõnnetusele. Tööinspektsiooni töökeskkonna nõustamise osakonna juhataja Rein Reisberg annab nõu töövahendi ohutuse hindamise kohta.
Nii töötaja kui tööandja kindlustunde tagab see, kui ettevõttes on kasutusel masinad, millel on valmistaja antud ohutusnõuetele vastavuse deklaratsioon ja kõik ettenähtud kaitseseadised on ka kasutusele võetud.
  • Nii töötaja kui tööandja kindlustunde tagab see, kui ettevõttes on kasutusel masinad, millel on valmistaja antud ohutusnõuetele vastavuse deklaratsioon ja kõik ettenähtud kaitseseadised on ka kasutusele võetud. Foto: pixabay.com
Lugeja: Minuga juhtus tööõnnetus kui töötasin ketassaega. Minu arvates oli tööpink ohtlik aga tööandja arvas, et see oli korras.
Rein Reisberg: Tööõnnetuste uurimisel nimetavad inspektorid õnnetuse ühe põhjusena töövahendi mittevastavust ohutusnõuetele viis korda sagedamini, kui seda teevad tööandjad. See näitab, et tööandjad ei hinda tööõnnetuse uurimisel kasutatud töövahendite vastavust töötervishoiu- ja tööohutusnõuetele. Põhjuseks võib olla nii teadmiste vähesus masinaohutusest kui ka soovimatus tunnistada tõde, et õnnetuse üheks põhjuseks oli ohtliku masina kasutamine.
Töökeskkonnas kasutatava masina puhul on oluline, et pääs ohualale on tõkestatud. Tänapäevaste masinate puhul on vigastusoht välditud ka siis, kui töötaja käsi peaks juhuslikult liikuma tavapärasest veidi teises suunas. Ohtliku kokkupuute vältimiseks masina liikuvate osadega on ette nähtud kaitsepiirded või -seadised. Ketassael on tavapäraselt saeketta kaitsekate, mis õige reguleerimise korral hoiab ära käe sattumise vastu saeketast.
Ohtlikumatel masinatel varustatakse kaitsepiire blokeeringuga, mis kaitsepiirde eemaldamisel peatab ohtliku osa liikumise enne kasutaja sattumist ohualasse. Kasutusjuhendis on kirjas, kuidas masina valmistaja on ette näinud kasutaja ohutuse tagamise. Tavapäraselt on neis eraldi välja toodud ohutusele viitavad osad. Isegi kui kasutusjuhendi keel ei ole arusaadav, on piltidelt võimalik mõista, millised kaitseviisid on masinale ette nähtud.
Paraku põhjustavad õnnetusi sageli need masinad, mille ohutusseadised on eemaldatud, ja kasutajad ei pruugi teadagi, et valmistaja nägi need tegelikult ette. Nii töötaja kui tööandja kindlustunde tagab see, kui ettevõttes on kasutusel masinad, millel on valmistaja antud ohutusnõuetele vastavuse deklaratsioon ja kõik ettenähtud kaitseseadised on ka kasutusele võetud.
Kui tööõnnetuse uurimise käigus võrreldakse masina ohutust kasutusjuhendis kirjeldatuga, saab anda ausa hinnangu selle seisundile. Ka siis, kui masin ei vastanud ohutusnõuetele, on õige seda tunnistada, sest ainult nii saame tegematajätmistest õppida ja sarnaseid õnnetusi tulevikuks vältida.
Allikas: Tööelu.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 29.10.24, 15:24
Partner Kuukaardi makselahendused koguvad järjest suuremat populaarsust. Loe, mis need on!
Partnerkaardiga Selveris, Kaubamajas, Delice´is, I.L.U.-s ja L´Occitane kauplustes oste tehes tasub alati kaaluda, kas soovid maksta ostu eest kohe või hiljem. Muutes oma tavalise Partnerkaardi Partner Kuukaardiks, tasud ostude eest endale sobival ajal. TKM Grupi Partnerkaardi arendusjuht Rene Paats räägib lähemalt.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Personaliuudised esilehele