Kuidas kontoriklatšiga toime tulla

klatsh
Vaikides ja kaasa noogutades oled ka sina ise osake hinnangust.

Keelepeks on üks inimeste ammuteada nõrkusi, mis saab alguse juba algklassides ning jälitab meid keskkoolist ülikoolini ja sealt edasi juba tööpaigas, huviringides ja trennis. Tihtipeale me ei teadvustagi kellegi tagarääkimist, sest see on muutunud nii automaatseks ja märkamatuks, nii ei mõista me ka tagajärgi, mida kriitikanoolte välja saatmine meie enda heaoluga teeb ja kui ebakindlalt see meid ennast tegelikult tundma paneb.

Klatš tööpaigas on väidetavalt vajalik justnimelt kolleegidega ühise keele leidmiseks, ometi jääb see paljusid saatma ka aastatepikkusel koostööl ja hõlmab aina rohkem kaastöötajaid, kelle elusid siis üheskoos lahti hekseldada. Olgugi et kuulujuttude ohvrid ei pruugi keelepeksust kunagi teada saada, mõjub see kogu kollektiivile negatiivselt ja kisub energeetiliselt aina rohkem alla. Intuitiivselt mõistame me kõik, et kedagi taga rääkides teeme halba nii endale kui teistele, ja see teadmine ei luba meil kunagi täielikult rahuliku südamega magada.
 
Kuidas aga vältida kontoriklatši, eriti siis, kui kolleege on vähe ja enamik osaleb igapäevases keelepeksus?

Muutused algavad alati sellest ühest julgest, kes otsustab ebaõiglusele vastanduda ja end lambakarjast lahti rebida. Kuidas aga teha seda nii, et see ei looks konflikte, vaid aitaks ka teistel mõista keelepeksu vähendamise olulisust?

Oletame, et jutt käib Mardist, kes hilineb pidevalt tööle ning näib kurva ja väsinuna. Töökaaslased on kogunenud ringi, et lahata Mardi eraelu. Ka sina kuuled poole kõrvaga juttu pealt ja sul avaneb võimalus sekkuda. Mida võiksid öelda?

„Aga äkki me ei tea kõiki fakte. Võiksime ju Mardi ära oodata ja oletamise asemel temalt endalt hilinemise põhjuste kohta sõbralikult küsida.”
 
Ka mina olen oma elus tihtipeale mõtlematult käitunud. Äkki on Mardil lihtsalt raske aeg ja me peame laskma tal olla.”

 
Kui mina oleksin Mardi asemel, sooviksin, et minuga räägitaks näost näkku, mitte tagaselja.”

Ja kui eelnevad fraasid ei tööta ning ükski keelepeksja isegi silma ei pilguta, proovi teistsugust strateegiat.

Ma mäletan veel, kuidas Mart viis hommikuti ka minu lapsed kooli, kui ma haige olin. Ma olen talle selle eest igavesti tänulik. Ta on lihtsalt nii suure südamega inimene.”
 
Kristi, kas sulle meenub, kuidas Mart su puhkuse ajal ka sinu tööülesanded ära tegi, et sind hiljem liigsest koormusest säästa? Igaüks ei oleks nii teinud ...”

Tegelikult on tänapäeva maailmas väga kerge rikkuda kellegi mainet, mida ta hiljem kunagi taastada ei saa. Kas see aga on seda väärt? Kas tobe tagarääkimine kööginurgas, mis võib maksta inimesele tema aastatepikkuse töö ja austuse, on seda väärt? Võib-olla on eelnev küsimus veidi ekstreemne, aga ka väikesest leegist võib tekkida metsatulekahju. Meie endi keel on samuti tuli ja selle kasutamine teiste mustamiseks võib levida kaugemale kui me isegi arvame.

Seega paastu kõigepealt ise keelepeksust. Jälgi end ja märka seda iga kord, kui tuleb tahtmine kellegi elu kommenteerida. Mõtle iseenda tunnetele, kui keegi sinust seljataga räägiks, ja tee sellest lähtuvalt ka oma valik keelepeksu mitte astuda. Seejärel saad eeskuju näidates seda ka teistest välja juurida – vaikides ja kaasa noogutades oled ka sina ise osake hinnangust.

Nendele, kes tahavad elada tähendusrikast elu – soovivad toetada, jagada ja anda –, on keelepeks üks suur ja priske ajaraisk. Mida tahad sina?

Allikas: Motivaatori blogi

Osale arutelus

  • Kathleen Kanervikko, Motivaatori turundusspetsialist

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Valdkonna töökuulutused