Autorid: Tööelu.ee, Tööelu.ee • 28. detsember 2016

Tööinspektsioon: kaubanduskeskuste poodide töötajad vajavad puhkepause

Kui töö nõuab pikalt seismist, pole kõrged kontsakingad või madala tallaga sandaalid kuigi mõistlik valik.
Autor: pixabay.com

Tööinspektsioon kontrollis kaubanduskeskuste väikepoodide ja esinduste töötingimusi. Külastati 59 kauplust, märgiti 86 rikkumist ja nendest 16 kohta tehti tööandjale ettekirjutus.

Kaubanduskeskustes asuvate väikepoodide ja esinduste kontrolli ajendasid korraldama arvukad vihjed tööinspektsioonile, et töötajatel ei lubata istuda isegi siis, kui poes pole kliente. Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul peitub aga tööga seotud haiguste üks põhjusi just pikalt püstijalu töötamises.

„Pikk puhkepausideta töö, sundasend ja pidev seismine koormab enim jalgu ja selga. Kontrollisime, kas töötajad saavad töökohal istuda ja teha puhkepause,” ütles ta. „Tuletame ka töötajatele meelde, et kui töö nõuab pikalt seismist, valige endale sobivad jalanõud, mis jalgu toetaksid. Kõrged kontsakingad või vastupidi, madala tallaga kingad pole mõistlik valik, kui peate kaheksa tundi valdavalt seistes töötama,” pani Maripuu südamele.

Sihtkontroll näitas, et üldiselt saavad kaupluste klienditeenindajad puhkepause võtta. Istumisvõimalus puudus kaheksas kontrollitud kaupluses. Tervelt 78% väikekaupluste töötajatest ei olnud aga käinud tervisekontrollis. Samas kurtis enam kui pool töötajaist valusid seljas, jalgades ja ka kätes.

Tööinspektsioon soovitab kaubanduskeskuste väikekaupluste tööandjatel hinnata riske ja arvestada pidevast püsti seistes töötamisest tekkivaid terviseriske. Liigkoormuse vältimiseks tuleks hoida vahetused kaheksatunnistena. Töötajatel tuleb võimaldada võtta puhkepause ka tihedatel tööperioodidel. Samuti tuleb korraldada töötajate tervisekontroll ning järgida töötervishoiuarsti tehtud soovitusi.

Sihtkontrolli käigus külastati juhuvalikuga valitud kauplusi Harjumaal, Idu-Virumaal, Pärnumaal ning Tartumaal.

Allikas: Tööinspektsioon

Jaga lugu
Personaliuudised.ee toetajad:
Kai MillerPersonaliuudised.ee juhtTel: 5330 5136
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700