Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides oli 2017. aasta I kvartalis üle 11 200 vaba ametikohta, teatab statistikaamet. Vabade ametikohtade arv oli viimase kaheksa aasta suurim. Kui vabade ametikohtade arv eelmises kvartalis ulatus veidi üle 9000, siis I kvartalis suurenes vabade ametikohtade arv eelmise kvartaliga võrreldes 24%.
Vabade ametikohtade arv oli käesoleva aasta I kvartalis suhteliselt samal tasemel eelmise aasta III kvartali rekordiga, kus vabade ametikohtade arv oli seitsme aasta jooksul esimest korda üle 11 000. I kvartalis ületas vabade ametikohtade arv eelmist rekordit siiski 140 ametikoha võrra. Võrreldes 2016. aasta I kvartaliga, kus vabade ametikohtade arv ulatus üle 8200, suurenes vabade ametikohtade arv 35%.
Ametikohtade koguarvust (vabad ja hõivatud ametikohad kokku) moodustavad jätkuvalt kõige suurema osa töötleva tööstuse (19%), kaubanduse (16%) ja hariduse (10%) valdkonna ametikohad.
Vabade ametikohtade määr ehk vabade ametikohtade osatähtsus ametikohtade koguarvus oli 2017. aasta I kvartalis 2,0%, mis oli 0,3 protsendipunkti suurem kui eelmises kvartalis ja 0,5 protsendipunkti suurem kui 2016. aasta I kvartalis.
Kõrgeim vabade ametikohtade määr esines I kvartalis haldus- ja abitegevuses (4,0%) ning majutuses ja toitlustuses (3,2%). Kõige madalam vabade ametikohtade määr esines veevarustuse, kanalisatsiooni, jäätme- ja saastekäitluse tegevusalal (0,9%), mäetööstuses (1,0%) ja kinnisvaraalases tegevuses (1,0%).
Enamik vabadest ametikohtadest asusid jätkuvalt Harjumaal (70%), sh Tallinnas (57%), millele järgneb Tartu (8%) ja Ida-Viru maakond (4%). Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim Harju maakonnas (2,4%) ning kõige madalam Hiiu (0,5%), Saare (0,9%) ja Valga (1,1%) maakonnas.
Kolmveerand vabadest ametikohtadest ehk 75% asusid erasektoris. Vabade ametikohtade määr oli 2017. aasta I kvartalis kõrgeim riigile kuuluvates asutustes ja ettevõtetes (2,7%) ja välismaa eraõiguslikele isikutele kuuluvates ettevõtetes (2,5%). Vabade ametikohtade määr oli madalaim kohalikele omavalitsustele kuuluvates asutustes ja ettevõtetes (1,1%).
Allikas: statistikaamet
Seotud lood
Firmakingitused on olulised tööriistad, mis aitavad tugevdada ettevõtte töötajate motivatsiooni, lojaalsust ja üldist töökultuuri. Personalijuhil, kes vastutab töötajate heaolu ja ettevõtte kultuuri kujundamise eest, on tihti otsustav roll nende kingituste valimisel. Sobivate firmakingituste valik on personalijuhi töö üks olulisi tahke, mis aitab edendada nii töötajate rahulolu kui ka ettevõtte väärtuste kandmist.