Mis saab töötutoetusest? Uus süsteem toob suured muudatused
Alates 2026. aastast lõpetatakse Eestis töötutoetuse maksmine. Selle asemel tuleb uus hüvitis, mille puhul kehtib põhimõte: kes panustab, saab ka hüvitist.
Eesti Töötukassa kommunikatsiooninõunik Lauri Kool
Foto: Erakogu
Maikuus kerkis töötukassas kuumaks teemaks töötutoetuse kaotamine. Kuu keskel muutis Riigikogu töötuskindlustuse seadust ja töötutoetuse kadumine tõi palju küsimusi töötukassa Infotelefonile 777 3000 ja veebikanalitele. Enimküsitud küsimustele vastab Eesti Töötukassa kommunikatsiooninõunik Lauri Kool.
Riigikogu võttis vastu töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse, mille tulemusel muutub töötushüvitiste süsteem lihtsamaks ja õiglasemaks. Senisel kujul töötutoetus kaob ja tekib uus baasmääras töötuskindlustushüvitis.
Alanud aasta toob tööotsijatele ja tööturul olijatele hulga positiivseid muudatusi – tõusevad töötutoetused, laiendatakse ajutise töö võimalusi ja suureneb toetus tasemeõppes osalejatele. Kõik need muudatused lihtsustavad töö otsimist ja erialast enesetäiendamist.
Eesti Töötukassa nõukogu teeb valitsusele ettepaneku jätta töötuskindlustusmakse määr järgmiseks neljaks aastaks senisele tasemele, s.o 2,4%, millest töötajad tasuvad 1,6% ja tööandjad 0,8%.
Valitsus andis rohelise tule endise majandusministri Tiit Riisalo plaanile kärpida töötutoetuseid ligi veerandi võrra ning tõsta nende maksmine riigieelarvest töötukassa eelarvesse.
Kohtla-Järvel asuv TNC-Components on üks suurimaid mööblikomponentide, köögi- ja vannitoamööbli ning garderoobide tootjaid Eestis. Selles, et üle 20 aasta tegutsenud ettevõte saaks usinalt kasvada ja areneda, on oma roll ka töötukassa Ida-Virumaa osakonnal. Just nende abil leitud inimestega on tänaseks täidetud suurem osa töökohtadest, mida on ettevõttes ühtekokku 115.