Tööjõukriis | Kes hakkab Eesti riiki ülal pidama 20 aasta pärast?
Faktidele otsa vaadates tekib küsimus, kes ja kuidas hakkab Eesti riiki ülal pidama 20–30 aasta pärast, kirjutas arvamusloos Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu juht Kai Realo.
Demograafiliste trendide tõttu jääb juba täna Eestis igal aastal tööturult puudu umbes 6000 inimest, mistõttu väheneb inimeste arv, kelle töö ja ettevõtlusega seotud tuludelt ning kelle tarbimiselt tasutud maksud annavad palka õpetajatele ja arstidele, katavad kulud riigi julgeoleku tagamiseks, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu juht Kai Realo. Foto: Andras Kralla
Valitsus arutas taas võimalikku välistöötajate värbamisega seotud reeglite muudatust, mida ettevõtjad töötajate puuduse leevendamiseks väga vajavad ning seetõttu ka toetavad. Töötajate, ennekõike oskustööjõu puudus ei lahene iseenesest või imekombel, vaid ainult Eesti demograafilist olukorda ja tööturu vajadusi arvestavate otsustega.
Küberohtude ja geopoliitiliste pingete kasvades on julgeolekuekspertide järele nõudlus Balti riikide avalikus sektoris kiiresti tõusmas. Uus uuring näitab, et 77% IT-juhtidest peab seda järgmise aasta üheks olulisemaks vajaduseks. Mida see tähendab personalijuhtidele ja kuidas leida spetsialiste, keda kõik vajavad?
Eesti väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted tajuvad praeguses majanduskeskkonnas ühe kaalukama enda tegevust piirava asjaoluna muret võimekate ja pühendunud töötajate leidmisel ning nende hoidmisel, selgus värskest küsitlusest.
Eesti farmaatsiatööstusel on suur potentsiaal lähikümnendil teadus-arendustegevust ja tootmist laiendada. Praegu suhteliselt väikese töötajate arvuga sektoris võib see tähendada 70% hõive kasvu, selgub värskest Kutsekoja OSKA uuringust.
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.