Tulemusliku värbamise põhitõed

varbamine
Kutsudes vestlusele vaid sobilikke kandidaate, säästad mõlema poole aega ja...

„Hiring the right person takes time, the right questions and a healthy dose of curiosity.” - Richard Branson

Mis on sinu jaoks tulemuslik värbamine? Kas tulemuslik on see, kui kuulutusele kandideerib suur hulk inimesi? Või on tulemuslik see, kui leiad suurepäraste professionaalsete oskustega spetsialisti? Minu jaoks tähendab tulemuslik värbamine seda, et leitakse sobivate oskustega töötaja, kes lisaks erialastele teadmistele sobib ka organisatsioonikultuuri ja meeskonnaga. Kuidas seda saavutada, sellest kohe ka täpsemalt.

 1. Kujunda endale selge pilt, keda sa otsima hakkad.
  Ma usun, sa ei otsi lihtsalt „augutäidet”, sa vajad endale sobivate oskuste ja hoiakutega inimest. Mõtle läbi, millist rolli uus inimene täitma hakkab, millised on tema igapäevased ülesanded, millises meeskonnas ta tööle asub ja missugused on ootused tema tulemustele aasta-paari perspektiivis.

  Sea vajadused tähtsuse järjekorda.
   Olenevalt ametikohast on sul kindlasti palju must-have-nõudmisi, milles sa järeleandmisi teha ei saa, olgu see siis näiteks spetsiifilise arvutiprogrammi oskus või kõrgharidus kitsal erialal. Lisaks oskustele hoia fookuses need hoiakud ja omadused, mis loovad hea klapi organisatsioonikultuuriga.
 1. Otsi aktiivselt ja järjekindlalt ning laienda oma haaret
  Sobivate kandidaatide leidmine võib esitada tõelise väljakutse. Tänapäeval on need otsingud kahtlemata vähemuses, kus piisab vaid kuulutuse ülespanekust. Otsing on kunst – see nõuab aega ja teadmisi. Õige inimese leidmiseks peab haare olema lai ja pole liialdus tõdeda, et sobivaid kandidaate tuleb tihtipeale otsida justkui nõela heinakuhjast.

  Panustatud aja seisukohalt on värbamise põhirõhk kandunud hindamiselt sobivate kandidaatide otsingule. Mõtle läbi kanalid, mida kasutad – tööportaalid, koostöö ülikoolidega, personaliotsingufirmad, noorte infomessid jne. Kindlasti tee endale ka kokkuvõtteid, millised neist sinu jaoks kõige paremini töötavad.

 1. Arukas hindamine
  Alusta telefonivestlustest – nii saad kiiresti täpsustada vajaliku infot võtmekompetentsuste kohta. Kutsudes silmast silma vestlusele vaid sobilikke kandidaate, säästad mõlema poole aega ja saad kiiremini hindamistega edasi liikuda. 

  Läbimõeldud plaanita võivad intervjuud kiiresti oma eesmärgi kaotada. Enda õigele lainele viimiseks vaata veel kord läbi oma ootused uuele töötajale ja koosta küsimused, tuginedes just sellele. Kindlasti saad sisukaid vastuseid ja hea ülevaate kandidaadist, kui küsid tema kompetentsustel põhinevaid küsimusi. Võrdlusmomenti aitab tagada sama plaani järgimine kõigi vestluste puhul. Kui sul pole palju kogemust ja tunned end vestlust juhtides ebakindlalt, aitab ettevalmistatud küsimustik sul end ka hästi järje peal hoida.

  Täiendavad hindamisvõimalused vali lähtuvalt ametikoha spetsiifikast, eesmärk ei ole kandidaate kõikvõimalike testidega ära kurnata, vaid saada endale piisavalt infot otsuse langetamiseks. Mõtle järele – ehk on mõistlik kasutada praktilist ülesannet, psühholoogilisi teste või proovipäeva? Kõige eelneva juures pea kindlasti meeles taustauuringuid.

 1. Kaalutle ja otsusta
  Pärast hindamisi peaks sul olema selge ülevaade kandidaatide tugevustest ja arendamist vajavatest külgedest. Jälgi, et sul on info kõigi varasemalt seatud must-have-nõudmiste kohta. Soovitan teha otsuseid, tuginedes faktidele, mitte meeldivusele ja kõhutundele. Lase intuitsioonil toetada tulemust, mitte seda määrata.

Allikas: TalentMill

Osale arutelus

 • Lea Kalda, Talent Mill, värbamisjuht

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Valdkonna töökuulutused