Elame ajal, mil ainus püsiv asi on pidev muutumine. Enam ei vaheldu muutuste perioodid stabiilsusega, vaid üks muutus käivitab teise ning nii individuaalne toimetulek kui ka kollektiivne edukus sõltuvad muutuste edukast elluviimisest ning nendega kohanemisest. Meeskondlikult soosib muutustega toimetulekut suhtekapitali piisav olemasolu.
- Koolitaja Jaanus Kangur õpetab muutustega kohanema Foto: erakogu
Isiklikult kohaneme muutustega paremini, kui loobume nende vastu võitlemisest ning püüame ennast võimalikult hästi kurssi viia muutuste positiivsete tulemustega. On loomulik, et iga muutus, olenemata sellest, kas tulemust tajutakse positiivse või kahjulikuna, tekitab pinget ja stressi. Muutusega kaasneb teadmatus ning selle suhtes peame olema valvsad. Stress on üksnes keha valmisolek tundmatule olukorrale vastu astumiseks. Selleks, et stressitase ei muutuks pärssivalt kõrgeks, on kasulik treenida järgmisi oskusi:
Seotud lood
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.