KKK: tööaega ja tasu on vähendatud – kas töötaja võib vahepeal teises ettevõttes töötada?
Personali Praktiku lugeja küsimusele tööaja vähendamise ja konkurendi juures töötamise kohta vastab Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.
Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu Foto: Annela Samuel
Alandasime 1. aprillist kuni 15. maini töötajate töötasu ja vähendasime tööaega töölepingu seaduse § 37 alusel. Töötajaid on teavitatud ning osale neist ei ole sel perioodil tegelikult isegi vähendatud mahus tööd anda. Ükski töötaja ettevõttest ise ära minna ei soovi, kuid nüüd on tekkinud kaks olulist küsimust.
Töötasu hüvitist makstakse töötajale, kelle tööandja tegevus on erakorraliste asjaolude tõttu märkimisväärselt häiritud. Hüvitise taotlemise protsess tekitab aga mitmeid küsimusi.
Tööandjatel, kelle ettevõtetel praeguses eriolukorras ehk nii hästi ei lähe, ei tasuks sellegipoolest kiiresti liiga äärmuslikke meetmeid tarvitusele võtta, soovitab Soraineni vandeadvokaat ja tööõiguse spetsialist Karin Madisson.
Tööinspektsioon kutsub tööandjaid üles järgima Terviseameti soovitusi seoses COVID-19 leviku tõkestamisega. Töökohal tuleb kasutada desinfitseerimisvahendeid, riskipiirkonnast saabunutel tuleb soovitada jääda kaheks nädalaks koju ja hoolega oma tervist jälgida. Töötingimuste muutmisega peavad mõlemad pooled nõus olema.
Tallinna Ülikooli mikrokraadiprogrammidest, täiendusõppest ning avatud õppest räägib lähemalt Tallinna Ülikooli koolitus- ja konverentsikeskuse avatud õppe peaspetsialist Marge Kõrvits.