Alaealisteks peetakse kõiki alla 18-aastaseid inimesi. Neil on piiratud teovõime ja seetõttu kohalduvad iseseisvate tehingute tegemisel piirangud. Näiteks töölepingu sõlmimine alaealisega eeldab tema seadusliku esindaja nõusolekut. Seega, võttes tööle alaealise töötaja, on tööandjal vaja suhelda kahe inimesega – nii alaealise enda kui ka tema esindajaga, kelleks on enamasti lapsevanem.
- Alla 7-aastasel lapsel on igal ajal õigus keelduda tööprojektis osalemisest ja sellega ei tohi kaasneda leppetrahvi ega muid sanktsioone. Foto: Pixabay
1. septembrist 2022 jõustus töölepingu seaduse muudatus, mille kohaselt ei pea tööandja 13–14-aastaseid alaealisi töötamise registris enam registreerima kümme päeva enne tööle lubamist. Piisab kande tegemisest hiljemalt tööle asumise hetkest. Endiselt on kohustus 7–12-aastase alaealise puhul, kes tuleb töötamise registrisse kanda kümme tööpäeva enne tööle asumist. Tööandja peab töötamise registrisse kandma andmed alaealise seadusliku esindaja nõusoleku, alaealise töötingimuste, sealhulgas töö tegemise koha ja töökohustuste ning koolikohustuslikkuse kohta. Kui registrisse kandmisest alates kümne tööpäeva jooksul tööinspektor tööandjaga ühendust ei võta, võib lubada alaealise tööle.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.