Tööinspektsiooni 2022. aasta tööõnnetuste statistika kohaselt on peamised tööõnnetuste põhjused kukkumised, komistamised, libisemised, kontrolli kaotamine sõiduki, töövahendi või looma üle, füüsilisest pingutusest põhjustatud vigastus ja vägivald, kallaletung, töötaja vale asukoht või tegevus, mis seab ohtu nii tema enda kui ka kolleegid.
- Pärast koolitust on mõistlik kaasata juhtkond ohutusvaatlustesse, kus nad hakkavad märkama ja tähelepanu juhtima ohutusnõuete rikkumisele. Foto: Pexels
Võib järeldada, et tööõnnetused ei juhtu enam rikkis seadmete või ohtlike protsesside tõttu, vaid peamiseks põhjuseks on inimfaktor – hooletus, kiirustamine, ohutusnõuete eiramine, tähelepanematus jne. See tähendab, et üha enam on vaja tegeleda inimestega, kelle teadvusesse tuleb viia ohutu käitumise olulisus. Sellise mõttemustri muutmiseks kasutatakse käitumusliku ohutuse (ingl k behavioral safety) lähenemist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.