Tööandja võimalus teha tulumaksuvabasid sissemakseid töötaja pensionifondi on hea võimalus täiendavaks motiveerimiseks, kirjutab Deloitte Advisory AS maksunõustaja Kristiina Stokkeby.
Seoses rahvastiku vananemisega, pensionisüsteemi puudujääkidega ning vajadusega inimeste finantsteadlikkust tõsta, on tihti laual küsimus, et miks inimesed (piisavalt) ei säästa? Jättes kõrvale need inimesed, kellel vahendid säästmiseks puuduvad, on ülejäänutel pigem põhjuseks „elamine hetkes“.
Viimase 10-15 aasta jooksul on teadlaste huvi köitnud käitumisökonoomika, mis sisuliselt tõestab, et inimesed ei tee alati ratsionaalseid otsuseid, vaid nende otsused on mõjutatud nende eelistustest, tunnetest, emotsioonidest jne. „Elamine hetkes“ tähendab, et lihtsam on raha kulutada täna, kui homseks säästa, sest säästmine vajab teatud määral enesedistsipliini. Lisaks ei diskonteeri inimesed tuleviku rõõmu ratsionaalselt tänasesse päeva, vaid asetavad tänasele päevale suurema heaolutunde kui tulevikule.
Richard Thaler tutvustas 2008. aastal „nügimisteooriat“ (nudge theory), mille kohaselt on võimalik inimeste käitumist suunata, muutes keskkonda lihtsal ja odaval viisil, ilma inimestel midagi ära keelamata või pakkumata suuremaid eeliseid teatud otsuste tegemise eest.
Võimalus tööandjatele
Viskan õhku idee tööandjatele, aidata kaasa oma töötajate pensionieaks valmistumisele ja miks ka mitte säästmisharjumuse tekkele ning finantsteadlikkuse tõstmisele, tehes oma töötaja eest makseid täiendava kogumispensioni kindlustusmaksete või vabatahtliku pensionifondi osakute soetamiseks. Lisaks aitab tegevus kaasa sotsiaalsele vastutusele ning tööandja maine kujundamisele.
Kuigi tehakse küll väljamakse töötaja hüvanguks, on vastavalt tulumaksuseadusele tulumaksuvabad ametniku, töötaja või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme eest tasutud täiendava kogumispensioni kindlustusmaksed ja vabatahtliku pensionifondi osakute soetamiseks makstud summad, mis ei ületa 15% talle kalendriaasta jooksul makstud ja tulumaksuga maksustatud väljamaksete summat ega 6000 eurot. Tuleb küll märkida, et maksuvabad piirmäärad on summeeritult nii töötajale kui tööandjale.
Võttes arvesse näiteks 300-eurosed igakuised maksed, 6% aastatootluse, liitintressi võlud ning ajaperioodiks 40 aastat, võib töötajale pensionieaks koguneda umbes 600 000 eurot. Näide on illustreeriv ning konkreetsed numbrid sõltuvad muuhulgas ka tehingutasudest ning valitud finantsinstrumentidest.
Inspiratsiooni ja teadmisi töötajate maksuvabast motiveerimisest saad ammutada
töösuhete teabevarast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ideaalses maailmas tahaksime kõik elada ja töötada keskkonnas, kus kõigiga võimalikult palju arvestatakse ja ainuüksi inimeste heaolu – nii kollektiivse kui individuaalse – poole püüdlemine ongi juba iseenesest oluline eesmärk. Päris elu on ideaalist kahtlemata kaugel, mistõttu keskendubki käesolev artikkel sellele, miks on võrdsuse ja mitmekesisuse poole püüdlemine ka majanduslikult mõistlik teguviis.