7. oktoober 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

3 viisi, kuidas haavatavus su suhte ja meeskonna päästab

Foto: pixabay.com
Kui küsida ühelt keskmiselt Eesti esma- või kesktasemejuhilt: „Kas sina praktiseerid oma tööl haavatavust?”, tuleb vastuseks tihtipeale „Ei”. Tegelikkuses aga mängib haavatavus vägagi suurt rolli enamike inimeste elus ning teadmatus, kuidas seda kasutada, võib maksma minna nii suhte, töö kui ka oma potentsiaali realiseerimise. Miks? Sellele leiad vastuse juba edasi lugedes.

Brene Brown, kes on üle maailma tuntud kui haavatavuse spetsialist, väidab, et haavatav olemine tähendab igasugust riski, igasugust teadmatust ja emotsionaalset läbipaistvust. Kui sa oled elus ja sul on vähemalt üks suhe, siis tähendab see sügavat haavatavust, kui sa juhid firmat või kas või üht inimest, tähendab see igapäevast haavatav olemist, kui sul on laps või lapsed, oled sa igal hetkel üdini haavatav.

Olgugi aga, et me kõik oleme seesmiselt haavatavad, üritab enamik meist peita seda kuulikindla maski taha, millega tahame näida ideaalsed, veatud ja võitmatud. Sellist superinimese identiteeti võime mingi aeg praktiseerida igas eluvaldkonnas, kuid alati saabub hetk, kus meie sisse tekkinud vastuolu meid kannatama paneb ja raudkindlad kaitsemüürid üksteise järel maha langevad – paljastades midagi, mida keegi teine veel kunagi näinud pole. Et seda ebameeldivat protsessi vältida, saame juba praegu nii palju ära teha, kui valime perfektsuse asemel inimliku haavatavuse.

HAAVATAVUS KUI INNOVATSIOONI ALLIKAS

Edu kontekstis mängib haavatavus tähtsat rolli just nimelt innovatsiooni ja loomingu tõttu. Mitte ükski edukas inimene pole kunagi loonud midagi uut ilma riskimata. Sa ju pead olema haavatav, kui tutvustad oma ideed suure rühma inimeste ees, kellest pool arvab, et su idee on täielik lollus? Seetõttu ongi enamiku üliedukate ettevõtjate mantra hoopis selline: „Kuku läbi ja tee seda tihti. Korista ära segadus, õpi oma vigadest ja liigu edasi.” See ongi elu mõte.

HAAVATAVUS KUI VIIS KAASATA OMA TÖÖTAJAID

Sama käib ka juhtide kohta. Juht on lõppkokkuvõttes ju keegi, kes vastutab oma alluvate potentsiaali leidmise ees. Lubamata endal haavatav olla ja mängides puutumatut superkangelast, pärsib ta tugevalt ka töötajate endi läbipaistvust ja tegelikke tundeid. Selliste juhtide käest ei tulda kunagi midagi küsima, sest hirm inimlikkuse väljanäitamise ees on lihtsalt niivõrd suur. Kui juht ise pole valmis võtma riske, eksima ja vajadusel abi paluma, imiteerivad töötajad täpselt samasugust käitumist ja haavatavus kontoris surutakse lõplikult maha.

Sama kehtib töötajate kaasamise kohta. Kui juht ei praktiseeri teadlikku haavatavust ega õpeta seda ka oma alluvatele, siis on väga väike võimalus, et alluvad end töö juures kaasatuna tunneksid. Mitte keegi ei julge öelda ühe või teise projekti kohta oma tegelikku arvamust, kui juht on n-ö kivinägu. Samuti ei julge inimesed küsida suuremat palka, abi ja suunamist ning pigem vaikivad, kui ütlevad, mida nad tegelikult asjast arvavad.

Just nimelt selline haavatavuse ja oma tegeliku pale varjamine kontoris toob kaasa negatiivsed tagajärjed, nagu vähene motivatsioon, kontoriklatš, rahulolematus, väike osalusprotsent firma ühistel üritustel, omavaheline konkurents ja perfektsionism.

HAAVATAVUS EHK JULGUS END NÄIDATA

Haavatavus tähendab seda, et sa ilmud kohale ja oled valmis end näitama. See tähendab seda, et sa julged avaldada arvamust, julged teha ettepanekuid, küsida küsimusi ning seista iseenda ja teiste huvide eest. Igal hetkel, kui me valime julguse, selle asemel et karta kriitikat ja naeruvääristamist, oleme me haavatavad. Igal momendil, kui riskime, kukume läbi ja alustame otsast peale, oleme me haavatavad. Igal võimalikul sekundil, kui me panustame suhtesse, sõprusesse või projekti, mille võime kaotada, oleme haavatavad. Vaid see õpetab ja vaid see aitab meil elus edasi liikuda. Kivikujud seisavad ühe koha peal ju terve igaviku?

MÕTTEAINET JUHILE: kas sinu töötajad on töö protsessi kaasatud? Kas sina julgustad neid oma mõtteid ja arusaamu teistega jagama? Kas sa pooldad riskide võtmist ja eelistad seda perfektsionismile? Kas sa õhutad inimesi üksteisega ausalt rääkima või naudid seda kohvinurgaklatši ja sajatamist? Kas sa lood oma alluvatele turvalise keskkonna, lubades neil olla nemad ise, vahel eksida ja vigu teha?

Palun küsi seda endalt, sest sinu eeskuju võib muuta paljude inimeste elud tunduvalt paremaks. Sa oled juhtival kohal ju selleks, et inspireerida, kas pole?

Allikas: Motivaator.ee

Autor: Kathleen Kanervikko, Motivaatori turundusjuht

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456