Kõigile meeldida ei saa, samas tahaks ju luua sellist kandidaadikogemust, mis paneb kandidaadi sulle jah ütlema ning toob ehk teisigi talente järgmistele konkurssidele, kuna ta on saanud sinu juurest eriti positiivse kogemuse.
Potentsiaalsete kandidaatide või töötajate sihtrühmast on juba pikalt räägitud. Paljudel teadlikumatel tööandjatel on olemas oma sihtrühm, keda nad n-ö püüavad, olgu siis püütavateks näiteks noored, teatud valdkonna tudengid, vanemaealised vmt grupid. Kuigi sihtrühma tundmine ja teadmine annab organisatsioonile eelise, on tegemist siiski suhteliselt laia grupiga, kus inimeste taust, ootused ja suhtumine on väga erinevad.
Kandidaatide tundmise ja neile sobiliku kogemuse disainimise võti peitub potentsiaalse kandidaadi (aga ka töötaja) persoona loomises. Kui teame, kes on meie potentsiaalne kandidaat, siis on palju lihtsam mõista seda, mis inimest kõnetab, mis paneb tal silma särama, kust teda leida, mis on tema ambitsioonid jne.
Enne persoona loomist on mõistlik teha ka lihtsamakoeline turu-uuring, mis aitaks kaardistada enda kui tööandja positsiooni tööturul ning hinnata ettevõtte võimalusi ja potentsiaali. Näites võiks see turu-uuring sisalda ülevaadet, millised hoiakud ja suhtumised on need, mida oma organisatsiooni ootame ja mis sobivad organisatsiooni kultuuriga, aga ka ülevaadet palgaturust ja organisatsiooni võrdlust teiste sarnase tööjõu pärast võistlevate tööandjatega. Ja muidugi ka mõistmist sellest, miks talendid ettevõttes töötavad, mida hindavad ja mis võiks olla paremini.
Persoona loomine ei peaks olema aga ainult personalitöötaja individuaalne ülesanne. Mõistlik on see teha ajurünnakuna, kus protsessi on kaasatud eri valdkondade esindajaid, kelle hulka võiks personalitööd tegev inimene muidugi ka kuuluda, aga lisaks temale võiks töögrupis olla nii turundusvalkonna töötajaid kui ka juhte ja muid töötajaid ettevõtte eri tasanditelt. Ühesõnaga võimalikult kirev ja mitmekesine seltskond, kes mõnusa ajurünnakuga aitaks soovitud persoona või persoonadeni jõuda.
Persoona loomisele saab väga loovalt läheneda, seda võib teha paberil etteantud vormil (näiteks midagi
sellist) või erinevaid tehnoloogilisi vahendeid kasutades (näiteks
veebis) mõeldes eelkõige sellistele kriteeriumidele nagu tema nimi, taustaandmed (vanus, elukoht, perekonnaseis, haridus, eriala jne), senine töökogemus, hobid, töökohad, veebikasutus (sh kindlasti ka tegevused sotsiaalmeedias), väärtushinnangud, juhtimispõhimõtted ja palju muud, sõltuvalt sellest, millisele ametikohale persoonat loomas ollakse.
Kui persoona loodud, saabki asuda disainima kandidaadikogemust persoona isikust lähtuvalt. Alates sellest, kuidas sobivate kandidaatideni jõuda, kuidas ja millise sõnumiga nendele läheneda, kuidas kujundada kandidaatide hindamise protsess, ja lõpeta sellega, kuidas inimest organisatsiooni vastu võtta. Ja iga kord, kui tööandja teeb mingisuguseid otsuseid, olgu nendeks siis uute värbamiskanalite valik või uue sõnumi koostamine, tuleks mõelda oma persoonale – mida tema sellest arvaks.
Kas sina oled juba oma ettevõttele persoona loonud?
Allikas: Helo Tamme
blogiSeotud lood
Statistikaamet viis reservväelaste seas läbi uuringu*, mille tulemusena selgus, et ajateenistuse läbinud meesterahvas teenib mediaanpalgas 207 eurot kuus rohkem kui tema eakaaslane, kes ajateenistust läbinud pole. Aasta lõikes tähendab see seda, et mediaanpalga arvestuses teenib reservväelane 2484 eurot rohkem.
Enimloetud
6
Paradoksaalselt on just n-ö inimlikud oskused need, mis lähevad digiajastul üha enam hinda.
Viimased uudised
Paradoksaalselt on just n-ö inimlikud oskused need, mis lähevad digiajastul üha enam hinda.
Täiendatud! Keldo: võõrtööjõukvooti saaks kahekordistada
Hetkel kuum
ABB kogemus: lahkunud töötaja asendamine maksab ligi 30% ametikoha aastapalgast.
Kasuta soolise palgalõhe mõõtmise kalkulaatorit - palgapeegel
Kuidas avatari ehk digiteisikut tööle vormistada?
Tagasi Personaliuudised esilehele