Selgub, et kui koroonatesti tuleb teha töökohal enne tööpäeva ametlikku algust, tuleb see tegelikult tööaja sisse arvestada ja selle eest ka töötasu maksta.
Lugeja selgitas, et tööandja korraldusel peavad töötajad korra nädalas tegema koroonaviiruse kiirteste. Selleks peavad töötajad tulema kohale aga enne tööpäeva algust ja ootama testitulemusi, enne kui võivad tööle hakata. Kas testimisele kuluv aeg on tööaeg?
Uurime muu hulgas, millises olukorras on tarvis riskianalüüsi uuendada ja millal on töötaja vabastatud vaktsineerimise tõendamisest. Erinevaid päriselus ette tulnud olukordi selgitab Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.
Kui on selgunud, et vaktsineerimata kolleeg on andnud testile positiivse tulemuse ja oli lähikontaktne vaktsineeritud kolleegiga, siis miks ei laiene isolatsiooni nõue vaktsineeritud töötajale, kuigi tema võib olla samamoodi nakataja? Selgitab Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.
Milles seisneb töölepingu lõpetamise lihtsustamine, kui endiselt tuleb riskianalüüsi alusel võtta kasutusele asjakohaseid meetmeid? Millised meetmed on õigustatud ja millised kohustuslikud? Esitatud küsimuse taust on reaalne väljakutse töökohal. Teemat selgitab Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu.
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.