Eelmise aasta neljandas kvartalis oli Eestis kokku 9071 vaba ametikohta, enim oli neid avalikus halduses ja riigikaitses ning kohustuslikus sotsiaalkindlustuses – kokku 1277, teatas statistikaamet.
Vabu töökohti oli mullu viimases kvartalis 1,4% võrra vähem kui eelmisel aastal samal ajal. Foto: Meeli Küttim
Vabu töökohti oli viimases kvartalis 1,4% võrra vähem kui eelmisel aastal samal ajal. Vabad ametikohad moodustasid kõikidest ametikohtadest 1,5% ning neid oli lisaks avaliku halduse tegevusalale kõige rohkem info ja side (1205), kaubanduse (1187) ning hariduse (1120) tegevusaladel.
Eestis pole sektorit, millel läheks tänases majandussituatsioonis ülearu hästi. Inimesed kardavad kaotada sissetulekut ja tööd, ettevõtjatel on mure sisendhindade, koostöölepingute ja eksportturgude pärast. Missuguste meetmetega on suudetud koondamisi vältida?
Tööandjal on erandkorras võimalik vähendada töötaja töötasu ühepoolselt.
Vaatluse alla tuleval viiel kulude kokkuhoiu alternatiivil on erinevad tagajärjed nii tööandjale kui ka töötajatele. “Soovitan kaaluda kõiki valikuid hoolikalt, et leida parim lähenemisviis, arvestades ettevõtte vajadusi,” kirjutab Cobalti tööõigusele spetsialiseerunud vandeadvokaat Johanna-Britt Haabu.
Rahvusvaheline uuring näitab, et kuigi ülemaailmne tööturg püsib esimeses kvartalis stabiilsena ja ettevõtted on värbamisplaanides pigem ettevaatlikud, seisab Eesti silmitsi keerulisema väljavaatega.
Ettevõtjad peaksid vaatama rohkem enda sisse, kuidas muuta oma äri efektiivsemaks ning jätta ära hinnatõus, rääkis Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.
„Tervisekindlustus ei ole enam pelgalt haiguste raviks tehtav kulutus, vaid nutikas investeering töötajate heaolusse ja ettevõtte tootlikkusse. Üha enam tööandjaid mõistab, et tervise edendamine algab ennetusest, mitte siis, kui probleemid juba ilmnevad,“ ütleb Confido Terviselahenduse tootejuht Liis Ader.