Eesti rahvastiku vananemine süvendab lähiaastatel tööturu survet. Ukraina sõjapõgenikud pakuvad ajutist leevendust, kuid sündide arvu langus ja regionaalsed erinevused viitavad süvenevatele probleemidele, selgitab Bigbanki ökonomist Raul Eamets.

- Bigbanki peaökonomist Raul Eamets
- Foto: Raul Mee
Me teame, et Eesti rahvastik vananeb, ja tuleviku vaates tähendab see seda, et meil siseneb tööturule vähem inimesi kui sealt lahkub. Üks statistiline näitaja, millega seda tuleviku olukorda hinnatakse, on tööturu surveindeks. See näitaja leitakse, kui jagame laste (vanuses 4-15) arvu pensionieelses eas (vanuses 55-64) olevate inimeste arvuga. Kui suhtarv on 1, siis on lapsi täpselt sama palju kui pensionieelikuid, kui see näitaja on alla 1, siis lahkub suure tõenäosusega lähema kümne aasta jooksul tööturult rohkem inimesi kui sinna siseneb. Kui näitaja on üle ühe, siis on seis igati positiivne.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kümne aasta pärast, kui koole hakkavad lõpetama ja tööturule suunduma praegused 10-19aastased, on olukord töökätega parem kui täna, rääkis Tallinna Ülikooli sotsiaal- ja rahvastikupoliitika professor Lauri Leppik.
Müügijuhte, masinaoperaatoreid, robootikaspetsialiste – kõiki napib!
Oskutööliste leidmine on koht, kus tööstuse kasv on kinni kiilunud, usub Swedbanki tööstusosakonna juht Raul Kirsimäe.
Töötus Eestis näib statistika järgi kasvavat, kuid tegelik pilt sõltub sellest, milliseid andmeid vaadata – tööjõu-uuringu tulemused ja töötukassa numbrid räägivad mõnikord eri keelt.
Palgakasvu haripunkt nihkub järjest noorematesse vanusegruppidesse, kirjutab Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar värskes keskpanga tööturu ülevaates.
„Kui tööaega registreeritakse seadmete abil, siis kaob ära üks inimlik faktor – soov aega omakasu eesmärgil painutada,” selgitab kassa-, läbipääsu-, töö- ja tööajaarvestuse süsteemide arendaja Ektaco konsultant Marko Kizant. „Kui inimene teab, et iga minut fikseeritakse, kaob tal motivatsioon süsteemiga mängida. See tekitab distsipliini, sest kõik teavad, et töötatakse samadel alustel.”