Robotid ei küsi palka – tööstus panustab jõuliselt AI-sse ja robootikasse
Kui nelja aasta eest nentis üle 40% ettevõtetest, et neil pole aega, raha ega teadmisi, kuidas tööd digitaliseerida või automatiseerida, siis tänavusest Swedbanki tööstusuuringust selgus, et nüüdseks on kahtlejaid poole vähem.
Ettevõtted otsivad võimalusi tehnoloogiat ja andmeid targemalt kasutada ning õnneks on selleks üha vähem takistusi, märgib Swedbanki tööstusosakonna juht Raul Kirsimäe.
Foto: Jake Farra
Swedbanki värske tööstusuuringu andmed näitavad, et tööstusettevõtted on üha julgemad investeerima tehisintellekti (AI) ja robootika lahendustesse.
Ei tasu loota, et robotid niipea tuba koristaks, triigiks, nõusid kokku korjaks või ehitustöid teeks, tõdes tänasel TalTechi innovatsioonifestivalil professor Tanel Tammet, kes tutvustas oma ettekandes tehisintellekti-maailmas valitsevaid kontraste.
Maailma Majandusfoorumi andmetel ootab Eesti tööturgu lähiaastatel ees kiire automatiseerimine ja töökohtade muutumine. Füüsilise tööjõu nappus, kasvav inflatsioon ja klientide ootused sunnivad ettevõtteid investeerima tehnoloogiasse ja töötajate ümberõppesse. Personalijuhtide roll uue ajastu talentide leidmisel ja arendamisel muutub olulisemaks kui kunagi varem.
“Firmajuht ostku osa töömahust väljast sisse, kui juurutab uut tehnologiat, nii väheneb vastutöötamine.”
Kuidas kasutada tehisaru ära näiteks firma personalipoliitikas – nii uute töötajate leidmisel kui ka olemasolevate töötajate tegevuse mõõtmisel? Eelkõige muudab tehisaru nii värbamis- kui ka kõik teised protsessid kiiremaks ja tõhusamaks.
Kohtla-Järvel asuv TNC-Components on üks suurimaid mööblikomponentide, köögi- ja vannitoamööbli ning garderoobide tootjaid Eestis. Selles, et üle 20 aasta tegutsenud ettevõte saaks usinalt kasvada ja areneda, on oma roll ka töötukassa Ida-Virumaa osakonnal. Just nende abil leitud inimestega on tänaseks täidetud suurem osa töökohtadest, mida on ettevõttes ühtekokku 115.