“Tänasel päeval on kõik teadlikud sellest, miks ja kus tuleb kasutada mõnes töölõigus kõrgnähtavaid riideid, kiivrit, kindaid, kaitseprille, kuulmiskaitsmeid ja turvajalatseid,” sõnab Verev.
Enamik spetsialiste peab oma jalgu kaitsma ohutusnõuetele vastavate turvajalatsitega ja nii on see ka Eesti tööstusettevõtetes.
Soomes, Sievi asulas üle 70aastase tegutsemiskogemusega jalatsitehas on loonud ka meie tingimustele vastavad tootesarjad. „Sievi on võtnud südameasjaks jalatsikandja turvalisuse, andmata järele kasutajamugavuses. Et Põhja-Euroopa aastaringsed ilmastikutingimused ning nõudlikud töökeskkonnad seavad nii jalatsitele kui ka riietele väljakutseid, on tootja selle kõigega arvestanud ja kasutab vaid parimaid materjale,“ selgitab Ülar Verev.
Nii raske- kui ka kergetööstuses esineb mitmesuguseid riske ning sellistes töökeskkondades peab olema tähelepanelik. Kogemustega meister võib oma laialdaste teadmiste abil toimetada küll muretumalt, aga oma tööohutust peab jälgima temagi.
Just spetsialistide teadmisi ja kogemusi kaardistavad ka Sievi esindajad, kes juba 1960ndatel hakkasid tähelepanu pöörama just tööturvalisusele. „Saabastele lisati varbakaitsmed, prooviti erinevaid materjale, tekkisid juurde madalamad ja poolkõrged mudelid ning iga kümnendiga muutus lisaks toote kestvusele järjest olulisemaks ka selle mugavus ja disain,“ selgitab Sievi Baltikumi müügijuht.
1990ndatel sai aga Sievist Euroopas esimene jalatsitootja, kes võttis tootmises parima kvaliteedi tagamiseks kasutusele ISO standardid.
Sievi turvajalatseid valmistatakse Põhja-Soomes. Tehases on ligi 500 inimest, kes teevad nii lihtsamaid tänavakingi kui ka erilisemaid jalatseid. Lisaks meisterdatakse iseendale kasutamiseks ka jalatsite valmistamisel tarvilikke tööriistu. Suur osa Sievi jalatsitest valmib käsitööna, kuid on ka protsesse, kus on automaatikat-robootikat ja väga kaasaegseid lahendusi. Tehasel on näiteks täisautomaatne ladu, kus töötajate käsutuses on tipptasemel tootmistehnika.
„Sievi jalatseid valmistatakse seniajani Soomes, sest see aitab tagada meie põhjamaistele ilmastikutingimustele sobivat kvaliteeti. Olles vahetult kontaktis lõppkasutajaga, saame nõnda hõlpsalt vastata nõuetele ja küsimustele. Tegelikult on kõik protsessid ligemal olles hõlpsamad,“ möönab Verev, kelle sõnul osatakse tooteid hinnata nii siin kui seal pool lahte.
„Sievi tooted on Eesti turul 2000. aastate algusest ja tellimuste numbrid on head. Kes juba korra on Sievi kvaliteeti tunda on saanud, see ei mõtle enam soodsana näivatele lahendustele. Meie turul on nii Lõuna-Euroopa kui ka Kesk-Euroopa, aga põhiliselt Aasia päritolu tooted – ning siin võib öelda, et hoolimata nende jalatsite ilusast välimusest on põhjaeurooplaste jalatüübi tarbeks jalatsi vajadus veidi teistsugune. Valed valikud peegelduvad töötajate rahulolematuses ning pidevas soovis muuta või juurde tellida uusi tooteid,“ möönab Verev.
Põhja-eurooplase jalatüüp on laiem ja vajab avarama liistuga jalatsit. „Sievi on jalatsi anatoomilisele sobivusele põhjalikult mõelnud ja sealt tuleb ka kasutajamugavus. Kogu jalatsi sobivus varbaotsast kannani on põhjalikult läbi mõeldud tootearengu faasis. Mis puudutab aga turva- ja tööjalatsi erinevust, siis neid eristab teineteisest see, et tööjalatsi sees ei ole ühtegi turvaelementi – tegemist on mugavate mõnusate jalatsitega, mille koostismaterjalid on samad kui turvajalatsitel. Turvajalatsitel on aga sees lisaks turvakaitsmed: turvanina ja torkekindel tald. Kui tööjalats on hea kerge mugav, millega võib käia ka vabal ajal ringi, siis turvajalatsi puhul on pandud rõhk sellele, et see kaitseks kõikjalt ohtude eest,“ selgitab Verev. Seepärast vastavad ka turvajalatsid teatud standarditele ning on numbriliselt tõendatavad sertifikaatide abil, et see jalats katab need riskid.
„Jalatsi sees olev sildike – SRC – Slip Resistance C – ehk haardetegur vihjab näiteks glütseriiniga testitud libisemiskindlusele. Kollane märk ESD kinnitab, et kehas tekkivad staatilise elektri laengud maandatakse jalatsitest võimalikult pidevalt,“ loetleb Verev, lisades, et turvajalanõu puhul on põhiline kaitsta varbaosa. Varbakaitse on piisavalt tugev ning kaitseb ka siis, kui tõstukiratas peale sõidab või raske ese varbale kukub. Aga intsidendi järel tuleb jalats eemaldada kasutuselt, sest see on oma töö ära teinud. Kui kasutatakse edasi, siis omal vastutusel, kuna kaitseomadused võivad olla edaspidi nõrgad.
Lisaks varbakaitsmele on oluline vahetalla kiht, kust ei tule teravad esemed läbi – see on maksimaalset kaitset pakkuvast metallist või siis paremat paindlikkust tagavast komposiittekstiilist. Mõnede jalatsite puhul on oluline sädemekindlus ning kui kunstmaterjalist või riidest jalats võib augud sisse võtta kergesti, siis klassikaline nahk on oma olemuselt kõige tugevam ja parem. Seda ka talvesaabaste puhul: on hea ilmastikukindlusega, hooldada lihtne ja peab kaua vastu.“
Sievi vastutustundlik suhtumine peegeldub Soomes asuva tootmisettevõtte läbipaistvas tegevustes ja jätkusuutlikus pereärimudelis. Sievi jätkab kvaliteetsete jalatsite tootmist ja kannab samas vastutust keskkonna, kogukonna ja töötajate eest. Viimaste aastatega on iga tootmise protsess kaardistatud, et olla teadlik ning eesmärk teadvustada ka lõppkasutajaid Sievi jalatsi kasutamisest tekkivast keskkonna jalajäljest. Paljud Eesti ettevõtted jälgivad samuti oma tarnijate süsinikoksiidivaba teekonda aastaks 2035.
Ülar Verevi kinnitusel uueneb Sievi kataloog iga-aastaselt ja seal on tooteid umbes 200. Nõnda võib öelda, et ka teadlikum klient leiab Sievi kataloogist endale või oma ettevõtte töötajatele sobivad Sievi jalatsid. „Sievi võimekus teha tooteid on aga kordades suurem kui kataloogis sisalduv ning kõiki mudeleid kataloogi ei panda. Kel tarvidus kvaliteetsete jalatsite järele, leiab Sievi kodulehelt www.sievi.com/ee oma piirkonnale sobivate edasimüüjate kontaktid. Hästi varustatud kauplustes on populaarsemad näidised ja suurused samuti olemas ning klient saab proovida, milline toode talle sobib – professionaalsed müügiesindajad oskavad kliente nõustada vastavalt töökeskkonna vajadustele. Kui mõnda spetsiifilisemat toodet või suurust kohapealt ei leia, siis tellib edasimüüja need otse Sievi tehase laost mõne tööpäeva jooksul kohale. Ning mis seal tõdeda – kes juba Sievi kvaliteedi ja mugavusega harjunud, ei soovi enam alternatiivseid lahendusi. Sievi jalats on investeering pikemaks ajaks ning kui just igapäevaselt ei kasuta, siis harvemal kasutamisel on jalatsist rõõmu lausa aastateks. Usaldusväärne tootja tagab, et oleksime kõik kindlalt kaitstud!“