Viimase viie aasta jooksul on töövaidluste arv langenud 2906-lt 2691-le aastas, mis viitab küll positiivsele arengule, kuid sisuline probleem ei ole kuhugi kadunud. Töösuhete kvaliteedi parandamiseks ja töövaidluste arvu vähendamiseks võiks senisest enam tähelepanu pöörata töölepingueelsetele läbirääkimistele. Just sellele teemale keskendub ka täna algav tööinspektsiooni kampaania „Tunne oma õigusi – lepingueelsed läbirääkimised”.
- Hästi läbi räägitud leping vähendab oluliselt hilisemaid vaidlusi töövaidluskomisjonis või kohtus. Foto: Meeli Miidla-Vanatalu, tööinspektsioon, peadirektori asetäitja ennetuse ja õiguse alal
Eesti töökeskkond on pidevas arengus, inimesed vahetavad sagedamini töökohti, õpivad uusi ameteid ja loovad ettevõtteid. Ühes sellega muutuvad sagedasemaks ja olulisemaks ka töölepingu sõlmimisele eelnevad läbirääkimised ja seda nii tööandja kui ka töötaja jaoks.
Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul tuleks Eestis oluliselt rohkem läbi rääkida. „Hea töösuhte aluseks on selgus ja mõistmine. Tööandja ja töötaja peaksid juba enne lepingu sõlmimist vastastikku teada andma, millised on nende ootused teineteisele,” ütles Maripuu. „Töötasu, töötingimused ja puhkus ning töö- ja pereelu ühitamise võimalused on vaid üksikud näited teemadest, millest tuleks juttu teha enne lepingule allkirja andmist. Hästi läbi räägitud leping vähendab oluliselt hilisemaid vaidlusi töövaidluskomisjonis või kohtus,” lisas ta.
Eelmisel aastal oli tööhõive määr Eestis 69,4%, mis on taasiseseisvusaja kõrgeim. Hõivatute arv kasvas võrreldes 2014. aastaga 3% ehk 16 000 inimese võrra. Töövaidluskomisjonidele esitati mullu 2691 avaldust. Enim pöörduvad töötajad tööinspektsiooni poole saamata jäänud lõpparve ja töötasude nõudes, kuid teisel kohal kõikidest nõuetest on aastaid olnud töölepingu ülesütlemise vaidlustamised.
Kampaania „Tunne oma õigusi – lepingueelsed läbirääkimised” on suunatud Eesti tööealisele elanikkonnale ja seda rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.
Lisainfot lepingueelsete läbirääkimiste kohta leiab aadressilt
www.tööelu.eeSeotud lood
Majanduslikult keerulisemal ajal pööratakse kuludele aina rohkem tähelepanu ning seetõttu on tavaline, kui juhtkond nõuab tõestust tehtud või tehtavate investeeringute vajalikkuse osas. Ühelt Eesti ettevõttelt päris juhtkond aru, kui kasulik on täpse tööaja planeerimise tarkvara ning selgus, et see hoidis kokku kümneid ja sadu graafikuväliselt paberile märgitud töötunde kuus.