Sisukad läbirääkimised enne lepingu sõlmimist on hea töösuhte alus

visuaal
Hästi läbi räägitud leping vähendab oluliselt hilisemaid vaidlusi...

Viimase viie aasta jooksul on töövaidluste arv langenud 2906-lt 2691-le aastas, mis viitab küll positiivsele arengule, kuid sisuline probleem ei ole kuhugi kadunud. Töösuhete kvaliteedi parandamiseks ja töövaidluste arvu vähendamiseks võiks senisest enam tähelepanu pöörata töölepingueelsetele läbirääkimistele. Just sellele teemale keskendub ka täna algav tööinspektsiooni kampaania „Tunne oma õigusi – lepingueelsed läbirääkimised”.

Eesti töökeskkond on pidevas arengus, inimesed vahetavad sagedamini töökohti, õpivad uusi ameteid ja loovad ettevõtteid. Ühes sellega muutuvad sagedasemaks ja olulisemaks ka töölepingu sõlmimisele eelnevad läbirääkimised ja seda nii tööandja kui ka töötaja jaoks. 

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul tuleks Eestis oluliselt rohkem läbi rääkida. „Hea töösuhte aluseks on selgus ja mõistmine. Tööandja ja töötaja peaksid juba enne lepingu sõlmimist vastastikku teada andma, millised on nende ootused teineteisele,” ütles Maripuu. „Töötasu, töötingimused ja puhkus ning töö- ja pereelu ühitamise võimalused on vaid üksikud näited teemadest, millest tuleks juttu teha enne lepingule allkirja andmist. Hästi läbi räägitud leping vähendab oluliselt hilisemaid vaidlusi töövaidluskomisjonis või kohtus,” lisas ta.

Eelmisel aastal oli tööhõive määr Eestis 69,4%, mis on taasiseseisvusaja kõrgeim. Hõivatute arv kasvas võrreldes 2014. aastaga 3% ehk 16 000 inimese võrra. Töövaidluskomisjonidele esitati mullu 2691 avaldust. Enim pöörduvad töötajad tööinspektsiooni poole saamata jäänud lõpparve ja töötasude nõudes, kuid teisel kohal kõikidest nõuetest on aastaid olnud töölepingu ülesütlemise vaidlustamised. 

Kampaania „Tunne oma õigusi – lepingueelsed läbirääkimised” on suunatud Eesti tööealisele elanikkonnale ja seda rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.

Lisainfot lepingueelsete läbirääkimiste kohta leiab aadressilt www.tööelu.ee

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Personaliuudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Tööriistad

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Valdkonna töökuulutused