Autorid: Tööelu.ee, Tööelu.ee • 24. märts 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Erivajadus ei takista töötamast, appi tulevad tugiteenused

Kui tööpraktikal olles juhendab erivajadusega inimest tavaline kolleeg, siis kaitstud tööl on juhendajaks kaitstud töö teenuse osutaja, kes oskab klienti suunata, toetada ja abistada ning oskab tema erivajadusest lähtuda.
Foto: SHRM
Mari jäi töölt koju 2010. aastal. Tal on ärevushäire ja tavapärasest veidi madalam intellekt. Nüüd teeb Mari aga juba aasta otsa taas tööd. Ta ei käi küll veel iseseisvalt ja päriselt tööl, kuid proovib taas töölkäimisega hakkama saada. Mari on puhastusteenindaja.

2015. aasta suvel viibis Mari erihoolekandeasutuses igapäevaelu toetamise ja toetatud elamise teenusel, sealt tuli Mari töötukassasse vastuvõtule. Temaga oli kaasas tugiisik. Mari ärevushäire tähendab, et ta pelgab uusi situatsioone, suuri inimrühmi ja rühmas üksi viibimist. „Kuna Mari käis viimati tööl 2010. aastal, siis mõtlesime üheskoos, et tuleb alustada rahulikus tempos,” ütles töötukassa juhtumikorraldaja. „Leidsime, et kõige parem on algust teha vabatahtliku tööga. Mari käiski kuu aega vabatahtlikul tööl ja osales lisaks ka proovitöö teenusel.”

MÕISTED: VABATAHTLIK TÖÖ, PROOVITÖÖ

Vabatahtlik töö aitab valmistada ette tööeluks, annab uusi kogemusi, teadmisi ja oskusi ning aitab tekitada või säilitada tööharjumust. Vabatahtliku töö pakkujad on töötukassa lepingupartnerid. Üldjuhul võib töötu osaleda vabatahtlikul tööl maksimaalselt kuni kolm kuud järjest ja mitte sagedamini kui neli korda nädalas. Proovitöö annab võimaluse pakutaval töökohal töötamist eelnevalt proovida. Tööandjale annab proovitöö aga enne töölepingu sõlmimist kinnituse, et kandidaat on sobiv. Proovitöö kestab ühe päeva.

TESTI TEGEMINE SELGITAS INIMESE TUGEVUSED JA SOBIVA TÖÖ

Samuti tegi Mari HAMET-testi ehk tööealiste erivajadustega inimeste kutsesobivuse, võimete ja töökäitumise eelhindamiseks kasutatavate testide kogumikku. Testi tegemine aitas Maril veel kord tema tugevad küljed välja selgitada. Kuna tööturule suundumine tundus ikka veel raske, leidis töötukassa juhtumikorraldaja Marile tööpraktika võimaluse puhastusteenindaja-toateenija ametikohal.

MÕISTED: TÖÖPRAKTIKA

Tööpraktika eesmärk on anda inimesele töö leidmiseks vajalik praktiline töökogemus ning täiendada töölesaamiseks vajalikke ametialaseid oskuseid ja teadmisi. Tööpraktika kestab nii kaua, kui on töötamiseks vajalike praktiliste oskuste omandamiseks tarvis, aga mitte üle nelja kuu. Praktika ajal maksab töötukassa tööandjale juhendamistasu ning praktikal osalejale osaletud päevade eest stipendiumi ja sõidutoetust. Lisaks on töötukassa valmis ka tööandjat juhendama, näiteks kuidas kohandada töökeskkonda, kuidas teha kolleegidele ja klientidele paremini mõistetavaks erivajadustega inimese eripärad või kuidas käituda sellise töötaja haigushoo ajal.

JUHTUMIKORRALDAJA ABIGA LAHENDUSED TERVISEMUREDE KORRAL

„Kahjuks ei sobinud see Mari tervisliku seisundiga – töö tekitas tal pearinglust ja tasakaaluhäireid,” nentis juhtumikorraldaja. „Pidasime nõu Mari ja tema tugiisikuga ning leidsime, et ehk võimaldaks Maril tööturule tagasi saada kaitstud töö tingimustes töötamine.”

MÕISTED: KAITSTUD TÖÖ

Kaitstud töö teenust pakub töötukassa osalise töövõimega inimestele, kes vajavad ettevalmistust avatud tööturule sisenemiseks, sest puude või terviseseisundi tõttu ei suuda nad töötada tavapärastes töötingimustes ning vajavad töö leidmiseks ja tööle asumiseks pidevat juhendamist. Ka kaitstud töö eest saavad sellel osalejad, kes oma tööga veel ise ei teeni, stipendiumi. Samuti võivad teenusel olijad saada teenuse esimesel perioodil, mil nad veel reaalselt tööl ei ole, sõidu- ja majutustoetust. Töötukassa plaanib järgmisel aastal pakkuda kaitstud töö teenust ligi 200 inimesele, ülejärgmisel juba ligi 400-le.

KAITSTUD TÖÖ PROGRAMM AITAB TÖÖGA KOHANEDA

Mari alustaski 2016. aasta veebruaris kaitstud töö teenusel psüühikahäirega inimestele. Juhtumikorraldaja sõnul läbis ta kaitstud töö esimese etapi edukalt ja liikus edasi teise etappi, kus ta praeguseni töötab kaitstud töö tingimustes avatud tööturul puhastusteenindajana. Kui tööpraktikal olles juhendas Mari tema tavaline kolleeg, siis kaitstud tööl on tema juhendaja kaitstud töö teenuse osutaja, kes oskab klienti suunata, toetada ja abistada ning oskab kliendi erivajadusest lähtuda. Kaitstud töö teenust ei saa üle 24 kuu pikendada. Kui selgub, et inimene siiski ei saa veel iseseisvalt tööle minna, püüab töötukassa toetada inimest teiste tööturuteenustega, näiteks tööalase rehabilitatsiooniga.

TÖÖANDJA SAAB TAOTLEDA PALGATOETUST

Kui tööandja võtab vähenenud töövõimega inimese tööle, saab ta töötukassalt taotleda ka palgatoetust. Toetuse suurus on 50% palgakulust, maksimaalselt saab toetust kehtiva töötasu alammäära ulatuses (2017. aastal 470 eurot kuus) ja seda makstakse 12 kuu eest. Lisaks maksab riik töötukassa kaudu vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu selleks kehtestatud kuumääralt (2017. aastal on see 430 eurot).

Autor: Tööelu.ee

Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Personaliuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Helen RootsPersonaliuudised.ee juhtTel: 55 988 223
Cätlin PuhkanPersonaliuudised.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700
Mirell SoaseppKonverentside programmijuhtTel: 55 565 456